Forrong a bukaresti koalíció
Magas a hőmérséklet a koalícióban – fogalmazott a román államfő röviddel azután, hogy a kormány székhelyén közel kétórás megbeszélést folytatott Emil Boc kormányfővel és Markó Béla miniszterelnök-helyettessel. Az államfő 24 órán belül másodszor látogatta meg a kormánypalotát. Az első, szerdai vizit célja az volt, hogy jobb belátásra bírja a lemondását fontolgató demokrata-liberális párti miniszterelnököt. A második látogatás az RMDSZ koalícióban maradásáról szólt – erősítette meg kérdésünkre Markó. Az RMDSZ azután vette fontolóra a kilépést, hogy az alkotmánybíróságon elbukott az új oktatási törvény. A kisebbségi jogok kibővítéséről is rendelkező jogszabály ellen a kilenc alkotmánybíró közül öt szavazott, a mérleget az államfő által jelölt bíró billentette el az ellenzék javára. Markó politikai döntésre gyanakszik. Bizonyítékai nincsenek, ám azt állítja: a szenátus oktatási bizottságának kormánypárti elnöke az ellenzékkel együtt, tapsolva ünnepelte a törvény bukását. Mihail Hardau volt oktatási miniszterről van szó, aki Markó szerint kulcsszerepet játszott a jelenlegi helyzet kialakulásában.
Azoktatási törvény tervezete május óta vesztegel a szenátus oktatási bizottságában. Múlt csütörtökön a kabinet felelősséget vállalt a parlament előtt a tervezet képviselőházi változatáért, ezzel felgyorsította a folyamatot. Ezt az eljárást nyilvánította az alkotmánybíróság az alaptörvénnyel ellentétesnek. A döntés arra hivatkozik, hogy a kormány beleavatkozott egy folyamatban lévő törvényhozási procedúrába. Viszont Frunda György jogász-szenátor szerint semmi nem korlátozza a kormányzati felelősségvállalást.
Borbély László, az RMDSZ kormányzati kapcsolatokért felelős alelnöke szerint az jelentene kiutat, ha a vezető kormánypárt garanciákat vállalna a törvény elfogadására, mégpedig egy hónapon belül. A magyar szövetség elnöke szerint viszont „ez csak egy lehetőség”.
– Az államfő azt mondta, hogy a törvényt kiemelten fontosnak tartja, és e nélkül nem látja megreformálhatónak az oktatási rendszert. Próbált meggyőzni arról, hogy maga is szeretné, ha elfogadnák a jogszabályt – válaszolta lapunk kérdésére Markó. Hozzátette: jelen pillanatban nem tud megoldást, meg kell várni az alkotmánybíróság döntését, „hátha az ötletet ad”. Az RMDSZ csak akkor folytatja a kormányzást, ha esélyt lát általában a reformok véghezvitelére, illetve a kisebbségi jogok bővítésére.
Az RMDSZ állandó tanácsa szombaton tárgyal az alkotmánybírósági döntés nyomán kialakult helyzetről. – A hétfői koalíciós ülés előtt tudnunk kell, mi az RMDSZ álláspontja. De nem gondolom, hogy szombaton végleges döntést kell hoznunk – mondta Markó.