Orvoshiány és vészforgatókönyv Csehországban

Eddig már csaknem ötezer cseh kórházi orvos csatlakozott a „Köszönjük, elég volt, távozunk!” elnevezésű tiltakozó akcióhoz. Azt tervezik, hogy ha belátható időn belül nem emelik lényegesen a béreiket, akkor december végén tömegesen felmondanak, s jövő tavasztól német vagy osztrák

– Azt követeljük, hogy a kezdő orvosok legalább a hazai átlagbér másfélszeresét, tehát 35 ezer koronát (hozzávetőleg 350 ezer forint), a szakorvosok pedig a háromszorosát kapják, vagyis 72 ezret, de túlórák és más juttatások nélkül. Jelenleg azonban a pályakezdők öszszesen alig 17 ezret, idősebb kollégáik pedig legfeljebb 50 ezret visznek haza havonta, ami nagyon kevés – közölte Martin Engel, a tiltakozó akciót meghirdető orvosi szakszervezeti klub (LOK) elnöke. Elmondta azt is, hogy Németországban legalább négyezer, Ausztriában több száz kórházi orvos hiányzik. 2012-ben pedig még nagyobb lesz a kereslet, mert akkor már az egészségügyiek is csak nyolc órát dolgozhatnak egyfolytában. Leos Heger tárcavezető a cseh köztévében (CT) aggasztónak nevezte a helyzetet, mert a gazdasági válság és a prágai megszorító intézkedések miatt számottevő béremelésre rövid távon nincs lehetőség. Bejelentette azt is, hogy vészforgatókönyv készül, mert ha a 16 ezer cseh kórházi orvos közül három-négyezer valóban felmond, akkor jövőre több kisebb intézményt be kell zárni.

Megkeresésünkre Pavel Vávra, a píseki kórház huszonnyolc éves sebésze telefonon példaként elmúlt hónapi szolgálatait említette. – Két hétvégén, egyszer szombaton, második alkalommal pedig vasárnap ügyeltem, a sok baleset miatt alig aludtam egy-egy órát, majd másnap az osztályon folytattam, s huszonhárom órányi munka után tértem haza. Kollégáim is ennyit húznak le rendszeresen, ami bizony kizsákmányolás és nagy kockázat, mert enynyi ideig nem lehet összpontosítani, teljes értékű munkát végezni.

A bérem pedig a túlórapénzekkel együtt sem haladja meg a harmincezret. Németországban 3700 eurót ígértek, néhány hónapnyi gyakorlat után pedig 4500-at. Végre nem kell a paraszolvenciára kényszerülnöm, s végre a feleségemnek és két kisgyermekemnek megfelelő körülményeket teremthetek. Angolul és németül is jól tudok, most pedig intenzíven tanulom a szaknyelvet. Dél-csehországi lakhelyemtől nincs messze az a bajor kórház, ahol jövőre alkalmaznak, s ahonnan szabad időmben néhány óra alatt haza autózhatok. Ezért mondom én is: elég volt, távozom! – közölte határozottan.

Kevés magyar doktor beszél megfelelően idegen nyelveket a külföldi munkavállaláshoz

Az uniós csatlakozás óta a magyar orvosok mintegy nyolc százaléka kért a külföldi munkavállaláshoz szükséges dokumentumokat a magyar hatóságoktól. Idén januártól júniusig majdnem 500 orvos döntött így. Ám, hogy közülük ténylegesen mennyien vállaltak munkát a határokon túl, arról nincs pontos adat, mert nincs hiteles orvosnyilvántartás.

A Szinapszis Piackutató cég tavalyi felmérése szerint minden negyedik magyar orvos tervez külföldi munkavállalást. Minden tizedik viszont már dolgozott más országban. A kutatás alapján a hazai betegek akár biztonságban is érezhetnék magukat, csakhogy az ötven évnél fiatalabb válaszadóknak alig valamivel kevesebb mint a fele kacérkodik a külföldi munkavállalás gondolatával. Az ennél idősebbeknek csak a nyolc százaléka gondol ilyesmire. A toborzással foglalkozó szakemberek szerint a magyar orvosok mobilitása a gyakorlatban még mindig alacsony. Nagy-Britanniától Svédországon át Németországig elvileg számos ország közül válogathat az, aki külföldön szeretne boldogulni. Azonban a gyakorlat kicsit más, mint az elvi lehetőség.

A magyar pályázókat például regisztrálja ugyan az angol orvosi kamara (GMC), de csak kevesen kapnak állandó munkát a szigetországban. Az Angliában bejegyzett 212 ezer orvos közül mindössze 150 ezer brit születésű, a többiek zömében távol-keleti, főként indiai bevándorlók, és csak alig száz a magyar.

Az orvosokat egyebek mellett Nagy-Britanniába is közvetítő cég vezetője szerint az angol kórházak komoly nyelvtudást követelnek a jelentkezőktől.

Ez pedig sok orvosnál hiányzik. Nem szívesen foglalkoztatnak a kórházak fiatal, tapasztalatlan szakorvosokat sem. Az álláshirdetők leginkább 40–50 év körüli gyógyítókat várnak. Ám még ekkor is jelentős hányaduk időszakos, néhány hetes vagy hónapos kinttartózkodásra vagy alkalmi ügyeletre, helyettesítésre számíthat. Az esetek többségé ben nem Anglia legjobb kórházaiban, hanem Manchester, Birmingham külvárosi részein, walesi és észak-skóciai bevándorlók lakta területein kaptak munkát. (D. A. N.)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.