Terrorista fenyegetés Párizsban
Hamarosan megkezdődhet a francia csapatok afganisztáni kivonulása, az első katonák 2011-ben térhetnek haza – nyilatkozta tegnap a sajtónak Hervé Morin védelmi miniszter, s a hírnek aligha örültek Washingtonban. Érthető, hiszen Franciaország pillanatnyilag a negyedik legtöbb katonát küldi az afganisztáni NATO-misszióba: eddig 3750 katonát mozgósított, s ebből ténylegesen 3300 tartózkodik az ázsiai országban. A francia közvélemény egyre nehezebben tolerálja az elhúzódó katonai missziót már csak azért is, mert 2001 óta ötven katonája vesztette életét az ország határaitól több ezer kilométerre folyó harcokban. A civil veszteség is egyre jelentősebb: az al-Kaida szeptemberben Nigerben elrabolt öt francia állampolgárt, ezt megelőzően, júliusban pedig megölt egy francia túszt.
A Le Figaro konzervatív francia napilap csütörtöki számában „iszonyatos kihívásnak” nevezte a nyugati világ számára az iszlamista terroristák háborúját, s noha hírszerző jelentések rendre azt bizonygatják, hogy az al-Kaida elveszítette hatékonyságát, műveleti szerepe a minimálisra csökkent, a terrorszervezet mégis markában tartja a sajtót. Bin Laden szerdai nyilatkozata is ezt bizonyítja, amely egy hangfelvételen keresztül nyomban utat talált az al-Dzsazira televízióhoz, majd a nézőkhöz. A hangfelvételen a terroristavezér azzal riogatja a francia népet, hogy addig nem érezheti magát biztonságban, amíg folytatja a muszlimokkal szembeni harcot. Bin Laden azt is a franciák szemére veti, hogy törvényben tiltották be a testet és az arcot elfedő burka és nikáb viseletét, s emiatt szerinte a muszlimoknak jogukban áll az erőszakos boszszúállás.
A terrorfenyegetés annál nagyobb izgalmakat kelt, s az éberségre annál inkább szükség van, mivel tegnap ismét tömegek vonultak utcára a nyugdíjreform ellen tiltakozva. A sztrájkok ugyan kifulladóban vannak, mivel szerdán a parlament két háza elfogadta a nyugdíjkorhatár 62 évre emelését. A szakszervezetek azonban nem adják fel a harcot, és csütörtökre – szeptember óta immár hetedik alkalommal – országos tiltakozónapot hirdettek. Franciaország 269 városából jelentettek tüntetéseket, jelezve, hogy a szakszervezetek fokozzák a nyomásgyakorlást abban a reményben, hogy Nicolas Sarkozy elnök esetleg mégsem írja alá a nyugdíjtörvényt. Az ellenzéki szocialisták közben bejelentették, hogy az alkotmánytanácshoz (az Alkotmánybíróság francia megfelelője) fordulnak a reform miatt.