Bulgária: gyerekhalál és erőszak
Valakinek felelnie kell! Ezzel a címmel jelent meg a bulgá riai emberjogi szervezet (BHC) részletes jelentése a sérült gyermekek otthonaiban elkövetett visszaélésekről. A kicsik közötti halandóság iszonyú méreteket öltött: sokan éhen haltak, voltak, akik erőszak áldozatai lettek.
A jelentés, ha mérsékelten is, de országos nyilvánosságot kapott. Beszámolt róla a Duma című szocialista lap és a Dnevnik jobbközép liberális minőségi újság internetes kiadása. A jelentés szerint tíz év alatt huszonöt intézetben 238 kisgyerek halt meg. Az arány megdöbbentő, hiszen az intézmények teljes népessége ezer fő körül lehet.
A vizsgálat szerint 31 gyerek éhezéstől halt meg, 84 halál oka a gyerek elhanyagolása volt. Tizenöten betegségek következtében, harminchatan tüdőgyulladásban haltak meg. Hat gyerek baleset, kettő pedig erőszak miatt vesztette életét. Tizenöt halál okát nem állapították meg.
A jelentés szerint az intézményekben elképesztő állapotok uralkodnak. Sok gyerekhalálnak az az oka, hogy a kicsiket éjszakára teljesen magukra hagyják. Az étkezés szűkös és szánalmas. A gyerekek – számolt be a jelentéstevő – sokszor homokot, kavicsot ettek, hogy megtömjék a hasukat. Sok halálesetet a rossz higiéniás állapotok okoznak. Yana Buhrer Tavanier – aki a vizsgálatot vezette – megállapította, hogy az intézetekben alig folyik fejlesztés, a gyerekekkel délután már többnyire senki sincs; a földön, jobb esetben a padlón fekszenek. A vizsgálat kimutatta, hogy az esetek többségében a gyerekeket nem vitték kórházba, nem kaptak orvosi ellátást. Néhány már csak haldokolva jutott orvoshoz. A jelentés feltárta: 90 esetben nem végeztek boncolást.
Az intézetekben végzett emberjogi vizsgálat feltárta, hogy sok helyen a személyzet rendszeresen ütlegeli a kicsiket, gyakori a nemi erőszak is. A BHC kampányigazgatója szerint a helyzet nem mutat javulást: a sérült gyermekek otthonaiban lévő kicsik továbbra is alultápláltak, erőszak áldozatai, gyakranmegkötözik őket. A vizsgálat kitér arra, hogy a gyerekeket – lényegében orvosi javallat nélkül – veszélyes nyugtatószerekkel kezelik őket.
„A vizsgálat idején 103 intézeti lakos volt alultáplált, ennek következtében reális volt a kockázat, hogy éhen halnak, illetve olyan betegségektől halnak meg, amelyekre az éhezés miatti gyengeség teszi őket érzékennyé” – mondta Margarita Ivanova ügyvéd, a BHC alelnöke, jogi programigazgatója. Az ügyvéd már intézményesített bűnözésről beszél. A vizsgálat szerint a gyermekóvó intézetek a fertőző betegségek melegágyaivá lettek. 622 gyerek szenvedett ilyen betegségtől, illetve élősködőktől.
A vizsgálat ugyanakkor kimutatta, hogy amikor a sérült gyerekeket megfelelő körülmények közé helyezték (miután a legveszélyesebb mogolinói gyerekotthont bezárták), a kicsik gyors fejlődésnek indultak, és erőre kaptak.