Bilincset vagy politikai menedékjogot?

Ukrajnai nemzetközi elfogatóparancs alapján a cseh fővárosban tartóztatták le Bohdan Danilisint, aki az előző, Julija Timosenko vezette kijevi kabinet gazdasági minisztere volt.

Az ukrán hatóságok azzal gyanúsítják őt, hogy tárcavezetőként előnyben részesített bizonyos állami beszállítókat, s emiatt legalább 13,9 millió hrivnyával (hozzávetőleg 350 millió forint) károsította meg a kijevi kincstárat. A vizsgálati fogságban levő volt miniszter 250 ezer cseh korona óvadék ellenében kérte, hogy szabad lábon védekezhessen, de a cseh hatóságok egyelőre nem tettek eleget a kérésének. Prágai lapok úgy tudják, hogy rövidesen politikai menedékjogot fog kérni Csehországtól.

Tegnap megérkezett Prágába az ukrán exkormányfő aszszony levele is, amelyben arra kéri a cseh illetékeseket, hogy ne adják ki Kijevnek Danilisint, aki „becsületes ember, és a készülő ukrajnai koncepciós perek egyik áldozata lehet” – vélekedett Timosenko.

Lapunk megkeresésére Jirí Hovorka, a cseh igazságügyi minisztérium szóvivője elmondta, hogy még nem kapták meg a hivatalos ukrán kiadatási kérelmet, s ha ez megérkezik, akkor az illetékes hatóságok alapos vizsgálat után, minden bizonnyal csak hetek múltán döntenek a letartóztatott volt miniszter további sorsáról.

Uniós bíróságra kerül Csehország

Prágában egyelőre nem kommentálják azt, hogy az Európai Bizottság a luxemburgi uniós bíróságra adta Csehországot, mert versenytárgyalás nélkül vásárolt az EADS nyugat-európai konzorciumtól négy, CASA C-295M típusú katonai teherszállító repülőgépet, összesen 132 millió euróért. A brüsszeli testület szerint Prága ezzel megsértette az uniós rendelkezéseket, mert nem teremtette meg a gazdasági verseny feltételeit, ráadásul az adófizetők pénzét pazarolta. A vásárlásról Mirek Topolánek kormánya döntött, tavaly. Ha a brüszszeli feltevések beigazolódnak, akkor Csehország jelentős pénzbírságra számíthat. Megkeresésünkre Alexandr Vondra jelenlegi prágai védelmi miniszter azt válaszolta, hogy addig nem nyilatkozik, ameddig nem tanulmányozza át a brüszszeli döntés indoklását. Értesüléseink szerint az előző cseh kabinet azzal indokolta a döntését, hogy az ország biztonsága és bizalmas adatok védelme érdekében tekintett el a versenytárgyalás kiírásától. Az Európai Bizottság tegnap nyilvánosságra került döntésében viszont rámutatott arra, hogy a cseh fél nem tudta meggyőzően megindokolni, hogy a versenytárgyalás miért veszélyeztette volna az ország biztonságát.

A cseh gazdasági versenyhivatal egyébként vizsgálatot indított az EADS-gépek szervizeléséről kötött szerződés kapcsán is. (Sz. J. P.)

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.