Uránt kapott az iráni atomerőmű

Megkezdték az uránrudak elhelyezését Irán Bushehr városának atomerőművében. A Perzsa (Arab)-öböl menti városban harmincöt éve kezdődött el az erőmű építése, akkor még német kivitelezésben. A végül egymilliárd dollárba kerülő építkezés befejezését a kilencvenes években az oroszok vállalták. A nyugati hatalmak végig arra szerették volna rábírni Moszkvát, hogy álljon el a beruházástól – hiába.

Az ezer megawattos atomerőművet augusztusban beindították. A 163 uránrúd behelyezésével azért késtek, mert a reaktor medencéjében szivárgást észleltek – közölte az iráni állami média. Az uránt az irániak Oroszországtól kapják. Ez az üzemanyag – hangsúlyozzák az érintettek – alkalmatlan arra, hogy nukleárisfegyver-gyártás alapanyaga legyen.

Az irániak és a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (IAEA) viszonya ellentmondásos. Most azonban Teherán engedélyezte, hogy az IAEA ellenőrei ott legyenek az uránrudak elhelyezésénél. Ali Akbar Szalehi, az iráni atomemergia-hatóság vezetője azt nyilatkozta a hivatalos PressTv-nek, hogy Bushehr „világviszonylatban is rendkívül biztonságos”. Az erőmű 2011-től termel áramot.

Busherh beindításával egy időben Irán különös nyilatkozatot tett moszkvai nagykövete útján. Reza Szadzsadi azt mondta a Tehran Times című angol nyelvű hivatalos lapnak: az oroszok nagy hibát követtek el, amikor elhitték, hogy az iráni atomprogram nem békés célú. A nagykövet szerint az oroszokat a nyugati propaganda és gazdaságfejlesztési érdekek viszik az Iránnal ellenséges táborba, pedig Teherán igyekszik segíteni a kaukázusi terrorizmus elleni harcban és a kábítószercsempészet megállításában.

Novemberben valószínűleg újabb tárgyalás lesz az iráni atomprogramról az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja és Németország, valamint Irán között. Állítólag az irániak készek bizonyos kompromisszumokra, az amerikaiak szerint a szankciók hatására. A két fél álláspontja egyelőre nem közeledik. Irán szerint a dúsítóüzemekre azért van szüksége, hogy további atomerőműveket és egy orvosi célú reaktort lásson el az ott nyert dúsított uránnal. Most állítólag harminckilónyi ilyen anyaguk van, de ez fegyverekhez is szolgálhat nyersanyagként.

A nyugati álláspont egyértelmű: azt követelik Irántól, hogy hagyjon fel a dúsítással, hiszen hozzájuthat a szükséges békés célú nyersanyagokhoz – különösen ha aláveti magát az IAEA ellenőrzésének. Teherán azonban berendezései egy részét eltitkolja, illetve nem engedi be a nemzetközi ellenőröket, amire egyébként az atomstopegyezmény aláírójaként kötelezte magát. A légkör most viszonylag békés, alábbhagyott annak latolgatása, hogy az USA vagy Izrael esetleg csapást mérne az iráni atomlétesítményekre.

Orosz mérnökök fejezték be az erőművet
Orosz mérnökök fejezték be az erőművet
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.