Ahmadinezsad az izraeli határhoz megy

Iráni zászlókat lengető, csadorba öltözött asszonyok köszöntötték az iráni elnököt Bejrútban. A megosztott országban azonban sokan ellenzik az ellentmondásos politikus vendégszereplését.

Mahmud Ahmadinezsad kétnapos programjába belefér egy rövid látogatás az izraeli határ közeli, síiták lakta településeken. A 2006. tavaszi határháborúban itt rengeteg ház semmisült meg, s Irán egymilliárd dollárral járult hozzá az újjáépítéshez. A pénzt nem a kormánynak, hanem közeli szövetségesének, sokak szerint kreatúrájának, a Hezbollahnak adták. Az iráni elnök látogatását ellenző libanoniak szerint Teherán országukat mediterrán bázisaként kezeli. Az Iráni Forradalmi Gárda nemcsak kiképzi a Hezbollah alakulatait, de rendszeresen ellátja fegyverekkel is. Sok szállítmányt ugyan megállítottak, de így is legalább 30 ezer rakétát rejtettek el a síiták lakta településeken. Naszrallah, a Hezbollah főtitkára belpolitikai előnyre is számít: hamarosan kiderül, miként dönt az ENSZ-bíróság, amelynek Rafik Hariri volt (szunnita) kormányfő 2005-ös meggyilkolása ügyében kell ítélkeznie. A merénylettel a Hezbollahhoz közel álló főtiszteket, illetve Szíriát vádolták. Szaad Hariri, a jelenlegi kormányfő már nem állítja, hogy Szíria felelne a gyilkosságért. A Hezbollah viszont nemrég állítólagos dokumentumokkal állt elő, ami szerintük az izraeliek bűnrészességét erősíti meg. A keresztény és szunnita politikusok szeretnék, ha Ahmadinedzsad nem provokálná a katonailag sokkal erősebb déli szomszédot. Az iráni elnök minapi ENSZ-beszédében azt fejtegette, hogy Izrael kiirtandó „rákos daganat”.

Libanont politikailag továbbra is megosztja a vallási-etnikai ellentétek sokasága, s az ország nemzetközi helyzete is törékeny: a regionális hatalmak (Irán, Szíria, Szaúd-Arábia, Izrael) a velük szövetséges fegyveres politikai csoportok révén a belügyekbe is beavatkoznak. Ez a szakadozottság teszi törékennyé a politikai rendszert. A Hezbollah dominálja a síita közösséget, s ennek a vallási csoportnak demográfiai súlya is növekszik. A jól szervezett harcias szervezet mögött áll Szíria és Irán, gazdaságilag és fegyverszállítóként is. Amíg Izrael megszállva tartotta a déli határsávot, a Hezbollah katonai szerepét elfogadta a libanoni társadalom. Amióta azonban távoztak az izraeliek, mind többen tartanak attól, hogy Naszrallah iráni mintára az ajatollahok uralta vallási államot erőltetne a kis arab országra.

Irán kész erősíteni gazdasági jelenlétét. A Reuters szerint Teherán kész részt venni az elektromos hálózat fejlesztésében, vízművek építésében, s szállítana fegyvereket is a hadseregnek, miután az amerikai kongresszus augusztusban politikai okokból leállította a fegyvereladást.

Mahmud Ahmadinezsad Bejrútban üdvözli a libanoni Hezbollah támogatóit
Mahmud Ahmadinezsad Bejrútban üdvözli a libanoni Hezbollah támogatóit
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.