Vörös Bécs zöldre válthat
Erre persze a szórakozóhely vendégei közül sokan pfújolni meg fütyülni kezdtek, de Christine Marek, a konzervatív Néppárt (ÖVP) listavezetője mosolyogva reagált a kínos bakira.
– Minden egyes ránk adott szavazat hasznos voks a Bécset fenyegető vörös–zöld káosz ellen – hangoztatta a 42 éves politikusnő. Számára a most vasárnapi helyhatósági választásokon álomszerű eredménnyel érne fel, ha „polgári öszszefogással” sikerülne megtörni a szociáldemokraták hegemóniáját.
Az 1,7 millió lakosú osztrák főváros hagyományosan vörös: az 1919 óta rendezett minden szabad önkormányzati választás a szociáldemokraták (SPÖ) győzelmét és szocdem polgármestert hozott. Az SPÖ – rövid időszakokat leszámítva – abszolút többséggel kormányozta Bécset. A tradíció most megszakadhat, és nem kizárt, hogy a 61 éves Michael Häupl főpolgármester vezette bécsi szociáldemokraták csak koalícióban – valószínűleg a zöldekkel kötendő szövetségben – tudják megőrizni a hatalmukat.
A felmérések szerint az SPÖ 47-49, a Néppárt 15-17, a Szabadságpárt 19-21 százalék között mozog, a zöldek támogatottságát 12-14 százalékosra teszik. A viszonylag nagy ingadozás oka a választói bizonytalanság: állítólag a szavazati joggal rendelkező bécsiek egyharmada még nem döntötte el, hogy kire fog voksolni október 10-én. A tanácstalanság különösen a harmincon aluli korosztályokban nagy, itt az érintettek felének egyelőre nincs biztos pártpreferenciája.
A Bécset 1994 óta kormányzó Häupl éppen a fiatalokat célozta meg azzal az ötletével, hogy népszavazásra döntse el: Ausztriában megmaradjon-e hadkötelezettség, vagy az ország – követve a nyugati demokráciák trendjét – álljon át a profi hadseregre. A Néppárt részéről rögtön viszszalőttek: Josef Pröll, az ÖVP elnöke, egyben a nagykoalíciós kormány alkancellárja és pénzügyminisztere olcsó kampányfogásnak nevezte a felvetést. – A sorkatonai szolgálat az osztrák köztársaság egyik alappillére, nem engedjük, hogy azt bárki megpróbálja gyengíteni – hangoztatta.
A jobboldali-populista FPÖ egyértelműen a bevándorlókkal, különösen a muzulmánokkal szembeni ellenérzéseket próbálja meglovagolni. Heinz-Christian Strache – miközben a menekültügyi törvények további szigorítását követeli – ötéves kortól kötelező németnyelv-oktatásra küldene minden olyan bevándorló gyermeket, aki nem beszéli új hazája nyelvét. A közbiztonság kapcsán pedig a pártelnök szereti hangoztatni, hogy a Bécsben évente elkövetett 70 ezer betörésért kelet-európai bandák felelősek, az elrettentés és a megelőzés érdekében városőrséget kellene létrehozni.
A Szabadságpárt a közbiztonsági és idegenellenes kampányával elsősorban az eddig a szociáldemokratákra szavazó kispolgári-alkalmazotti rétegekből hódít el szavazókat. Az SPÖ az elmúlt időszak tartományi választásain, így legutóbb szeptemberben Stájerországban ugyan megőrizte vezető pozícióját, de mindenütt voksveszteségeket volt kénytelen elkönyvelni.
Michael Häupl azzal próbálja megtartani a szociális ügyekre különösen érzékeny választókat, hogy főpolgármesterként semmi áron sem engedné a 200 ezer önkormányzati tulajdonú bérlakás eladását.