Vége a Zöld-álomnak?

Dietrich Wagner képe bejárta a német sajtót: a 66 éves nyugdíjas a múlt heti stuttgarti rendőrattakban elveszítette a fél szemét.

Wagner békés tüntetőnek mondja magát, csak a fákat szerette volna megvédeni, és a Stuttgart 21 nevű városrendezési terv ellen tiltakozott. Hetek óta zajlottak a jobbára békés tüntetések, amíg a rendőrség be nem keményített – a múlt héten vízágyúkkal és könnygázzal oszlatta szét a tömeget, gyerekeket, nőket és időseket sem kímélve. Az egyik vízsugár telibe találta Dietrich Wagner jobb szemét, és tönkrezúzta a szemhéját.

Wagner perelni fog, ám a stuttgarti rendőrfőnök szerint jogszerűen léptek fel: ennyi erőszak belefér a békés tömegoszlatásba. A Stuttgart 21-ből ezzel immár országos ügy lett, ami a hírek szerint elérte a berlini kormányt is, komoly fejtörést okozva Angela Merkel (CDU) kancellárnak is.

A háttérben viszonylag egyszerű, helyi történet áll. A stuttgarti főpályaudvar átalakításáról még a kilencvenes években döntöttek: az 1922-ben épült pályaudvar két szárnyát lebontanák, a síneket a föld alá süllyesztenék, expressz- és szupergyors vonatok haladnának át rajta, megkönnyítve a Stuttgart környékéről ingázók utazását és a Párizs–Prága–Budapest gyorsvasút megépülését. A pályaudvar helyét befüvesítenék, és közparkot hoznának létre rajta.

A tervet a baden-württembergi parlament már jóváhagyta, jogilag tehát minden rendben van, viszont a költségek meredeken emelkednek (most már négymilliárd euró fölött járnak a becslések). Egyre hangosabb az ellentábor: egy évvel ezelőtt négy ember indította el az úgynevezett hétfői tüntetéseket (ez nevében a fal leomlása előtti keletnémet mozgalmakra utal), mára azonban harmincezerre nőtt a számuk. Egyesek a műemlék jellegű főpályaudvarhoz ragaszkodnak, mások a projektet tartják túl drágának, és népszavazást követelnek. A tüntetők érveit gyorsan felfedezték a Zöldek is, akik immár teljes mellszélességgel kampányolnak a Stuttgart 21 ellen.

Most úgy tűnik, pillanatnyi győzelmet is arattak. A múlt heti, máig sokat bírált rendőrségi fellépes után a badenwürttembergi kormány átmenetileg leállította az építkezést. – Ám terveinket nem adjuk fel – hangoztatta Stefan Mappus (CDU), a tartomány miniszterelnöke, aki a jó szándék jeleként közvetítőt kért fel a tárgyalásokra Heiner Geissler, a CDU korábbi főtitkára személyében.

A stuttgarti vitánakmesszeható politikai következményei lehetnek. A Zöldek immár hangosan hirdetik: még ha korábban mérlegelték is a koalíció lehetőségét a kereszténydemokratákkal, ennek most vége, hiszen a CDU „kimutatta a foga fehérét”. Baden-Württembergben jövőre tartanak tartományi választást, ami egyfajta politikai barométerként szolgálhatna arra nézve, hogy milyen szövetségi rendszerek alakulhatnak Németországban. Egy, tartományi szinten ritkán próbált eshetőség lehetett volna a Zöldek és a CDU szövetsége, ami Angela Merkelnek is ötleteket adhatott volna a 2013-as országos választások előtt.

Az arrogáns politikusok és a városrendezési terv ellen tüntet egy férfi Stuttgartban
Az arrogáns politikusok és a városrendezési terv ellen tüntet egy férfi Stuttgartban
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.