Tálibokaz afgán kormányban?
Ezek kezdeti stádiumban vannak – írja szerdai címlapján a The Washington Post. Bár a hír önmagában jelentős (különösen, hogy az idő igencsak sürget az amerikai kivonulás 2011 júliusára tervezett kezdete előtt), ez nem példátlan, és a washingtoni stratégiától sem idegen. Az amerikai lap is utal rá: hasonló megbeszélések folytak már (mégpedig Szaúd-Arábiában), de több mint egy éve eredménytelenül értek véget.
Barack Obama amerikai elnök másfél éve, aThe New York Times hasábjain utalt a tálibok megosztásának, a mérsékeltebbekkel való kiegyezésnek a lehetőségére. – Az iraki siker titka részben az volt, hogy nyitottunk olyan emberek felé, akiket ugyan iszlám fundamentalistának tekintünk, de akik hajlandók voltak velünk dolgozni, mert teljesen elidegenítette őket az al-Kaida iraki taktikája. Lehetnek hasonló lehetőségek Afganisztánban és a pakisztáni térségben. De a helyzet összetettebb. A régiót kevésbé kormányozzák, a törzsek ádáz függetlensége történelmi. Sokkal nagyobb kihívás lesz mindezen eligazodni – fogalmazott akkor.
E sorok írója először az évtized közepén, a brüsszeli NATO-székházban hallotta, hogy holland részről felmerült: tárgyalni lehetne a tálibok egy részével – de ez akkor „eretnek” nézetnek számított.
Állítólag szó van arról, hogy a tálibok képviselői a kabuli kormányban is helyet kapnának. Ugyanakkor maguk a tálibok megosztottak, a The Washington Post afgán és arab forrásai szerint a tálib vezetés tart attól, hogy a radikálisabb elemek kiszorítják. Az afgán kormány komolyan gondolhatja a dolgot: „békedzsirgát” tervez. –Így érnek véget az ilyesfajta lázadások – fogalmazott a közeledésről David Petraeus tábornok, az amerikai parancsnok.