Rács mögött a Société Général exbrókere

A főnökei elől eltitkolt, balsikerű üzletelésével bankjának 5 milliárd eurós kárt okozó Jérome Kervielt bűnösnek találta az ügyében eljáró párizsi bíróság, amely milliárdonként egy-egy évvel díjazta a francia gazdaságtörténet legnagyobb felderített csalását. Igaz, a Société Générale (SocGen) 2008 januárjában lebukott egykori brókerének ténylegesen három évet kell rácsok mögött töltenie, ezt toldották meg két év felfüggesztettel.

Kerviel tudatosan szegte meg a bank szabályzatát, okirat-hamisítást követett el és jogosulatlanul használta a Soc-Gen számítógépes rendszerét –sorolta az eljárás során bizonyítást nyert vádpontokat a tegnapi ítélethirdetésen Dominique Pauthe bíró, aki mellékbüntetésként a teljes, pontosan 4,82 milliárd euróra rúgó kár megfizetésére is kötelezte Kervielt. A legutóbb havi 2300 eurós fizetésért egy számítógépes szolgáltatásokat nyújtó kisvállalkozásnál dolgozó 33 éves volt bróker fellebbez az ítélet ellen.

A szerény, csendes, magának való üzletkötőként jellemzett Kerviel védekezését arra építette, hogy a bank tisztában volt azzal, milyen kockázatokkal járó manővereket folytat, és nem saját szakállára dolgozott. Amíg nyereséggel zárta az üzleteit, addig elégedettek voltak vele, amikor fordult a szerencse, akkor viszont kihátráltak mögüle a főnökei – panaszolta. A francia bankóriásnál a belső illetékességi jogköröket lazán kezelték, bevett gyakorlat volt, hogy a kereskedők olyan területre „tévedtek át”, ahol semmi keresnivalójuk sem lett volna, és fiktív ügyletekkel fedezték magukat. Amíg ment a szekér, és termelték a profitot, a vezetés szemet hunyt e fölött – legalábbis ezt állította vallomásában a két évvel ezelőtt még 50 milliárd eurót forgató Kerviel. Ezzel szemben tény, hogy volt főnökei és munkatársai közül egy sem akadt, aki a mellette tanúskodott volna. Az is kétségtelen, hogy a bróker zavartalanul folytathatta üzelmeit, ám a profitból egyetlen centet sem tett zsebre. Ennek szakértők nem tulajdonítanak nagyobb jelentőséget, hiszen ha nagyobb profitot termel a bróker, akkor a saját bónusza is magasabb lesz, azaz érdekelt a nyereség felsrófolásában.

A francia bankfelügyelet négymillió euróra büntette a SocGent a szabálytalanságok miatt. Arra viszont nem derült fény, hogy a Kerviel ügyletei kapcsán a bankhoz beérkezett 74 vészjelzést miért nem vették komolyan az illetékesek. A BBC megjegyzi, hogy a botrány hatalmas csapást mért az egyik legpatinásabb francia pénzintézet hírnevére. Érdekesség, hogy a bank berkein belül nem történt felelősségre vonás, egyedül Daniel Bouton elnök-vezérigazgató mondott le. Meghallgatásán Bouton érthető indulattal kész katasztrófának, mi több, terroristának nevezte Kervielt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.