Utat kellene találni Merkel szívéhez
– Az 1989-es magyar szerepet a német politikusok változatlanul nagyra értékelik, de időközben új generációk nőttek fel. Őket nekünk, magyaroknak kell folyamatosan emlékeztetnünk arra, az NDK-s menekültek kiengedésével mi ütöttük ki az első téglát a berlini falból – mondja a német fővárosból hét és fél éves megbízatása után visszatért nagykövet.
A magyar hőstettek jelentősége nemcsak az idő múlása miatt szorul a háttérbe, a németek kelet-közép-európai prioritásai is megváltoztak. A fordulat a Gerhard Schröder (SPD) kancellár vörös-zöld koalíciójával kezdődött, gazdasági és történelmi-lelkiismereti okokból a régióból Lengyelország lett az első számú partner. – Az EU vezető gazdasági hatalma alapvetően Párizs–Berlin–Varsó–Moszkva folyosóban gondolkodik. Akad azért persze olyan politikus, aki – Norbert Lammerthez, a Bundestag kereszténydemokrata elnökéhez hasonlóan – hazánkat a Franciaország, Lengyelország és Izrael alkotta stratégiai partnerekhez sorolja – tette hozzá.
A visegrádi négyeket már a nagykoalíció külügyminisztere, Frank-Walter Steinmeier (SPD) is támogatta. A keresztény-liberális koalíció pedig azt az elvet vallja, egy-egy ország külpolitikai súlyát nem területi nagysága határozza meg. A német diplomáciát irányító Guido Westerwelle (FDP) gondolkodására nagy hatással volt mentora, Hans-Dietrich Genscher. A neves liberális államférfival együtt Peisch a német egység huszadik évfordulója alkalmából a bajor parlamentben megrendezett ünnepség vendégszónoka volt.
A közgazdász végzettségű diplomata 1972-ben került a külügybe, két évre rá Kelet-Berlinbe küldték. Visszatekintve úgy látja: ahogy az NSZK-t az Egyesült Államok a liberális piacgazdaság mintaállamává akarta formálni, ugyanilyen 150 százalékra teljesítő, csak éppen szocialista éltanulót szeretett volna a Szovjetunió az NDK-ból faragni. Az 1980-as évek közepén a bonni nagykövetség második embereként egy másik világban találta magát. Az NSZK a kádári Magyarország legfontosabb nyugati gazdasági partnerének számított. Öszszekötő kapocs volt az is, hogy a NATO híres kettős határozata nyomán sem Bonnban, sem Budapesten nem akarták veszni hagyni az enyhülési folyamat vívmányait.
Peisch szerint Magyarország német földön legjobban a kortárs művészetekkel hívhatja fel magára a figyelmet. Steinmeier mellett mély benyomást tett rá a válságkezelésben kitűnt expénzügyminiszter, PeerSteinbrück (SPD), valamint a CDU legnagyobb stratégája, Wolfgang Schäuble. Angela Merkelt a hatalomgyakorlás kohli iskolája legjobb tanítványának tartja. Nekünk, magyaroknak – újabb nagy befektetések érdekében is – érdemes volna utat találnunk a kancellár szívéhez.