Hölgy készül az államfői székbe
A küzdelem az év elején még fej fej melletti állást mutatott a centrista José Serra, Sao Paulo korábbi kormányzója és a jelenlegi elnök, Lula da Silva baloldali Munkáspártjának jelöltje, Rousseff között. (A további tíz indulónak kevés esélye van.) Lula – akinek népszerűsége második elnöki mandátuma végén is 80 százalék – határozottan kampányolt volt kabinetfőnöke, korábban energetikai minisztere mellett. Így két hete már-már lefutottnak tűnt a választás, ám Rousseff utódja korrupciós vádakba keveredett. De Rousseff a felmérések szerint még így is 48 százalékon áll, messze a 28 százalékos Serra előtt.
Eredménytelennek tűnik az ellenzéki riogatás is Rousseff egykori gerilla múltjával, aki a diktatúra alatt börtönben ült. Nyolc éve még inkább tartottak a harcos szakszervezeti múltú, a neoliberalizmust ostorozó Lulától, aki aztán államfőként pragmatistának, a piacgazdaság képviselőjének bizonyult. (Uruguay élén is egy volt gerilla, a tupamarók egykori vezetője, JoséMujica áll, aki ugyancsak piacgazdaságot irányít, miként a chilei szocialista Michelle Bachelet exelnök is, akinek katonatiszt apját a Pinochet-diktatúra ölte meg.) A közgazdász Rousseff hangsúlyozza, hogy Lula politikáját követi, amely Brazíliának látványos gazdasági növekedést hozott, a világválság közepette is 5-6 százalékos GDP-bővülést biztosítva. Az egykori adós Brazília ma az IMF hitelezője. Tizenöt év alatt Nagy-Britanniát és Franciaországot megelőzve a világ ötödik gazdasági hatalmává válhat, részben a közelmútban feltárt nagy kőolaj- és földgázkincsnek köszönhetően. Mindez nemzetközi elismerést hozott Brazíliának, súlya és befolyása felértékelődött „az új világrendet” sürgető feltörekvő államok sorában.
Ha az előrejelzések beigazolódnak, akkor Brazíliának első ízben lesz női államfője, ráadásul olyan asszony, aki eddig nem bizonyított választott politikai vezetőként. Rousseff kabinetfőnökként Lula oldalán inkább szervezői és adminisztrációs képességeivel jeleskedett. A Newsweek szerint kérdéses, hogy győzelme esetén az új elnök képes lesz szembeszállni pártja balosabb frakcióinak nyomásával. Őket a karizmatikus Lula korábban a külpolitikájával „szerelte le”: barátságával Hugo Chávezzel, a Castro fivérekkel, sőt Ahmadinezsad iráni elnök – békésnek mondott –nukleáris tervének támogatásával, miközben azért jó viszonyt ápolt George W. Bushsal, majd Barack Obamával is.
A választásokat Brazílián kívül Bulgáriában követhetik izgalommal: Rousseff édesapja, a néhai Petar Russev 1929-ben üldözött kommunistaként hagyta el Bulgáriát, és lett sikeres üzletember Brazíliában.