Ráma és Mohamed osztozik a szentélyen

Kétszázezer fegyveres vigyázott a békére az ítélethirdetés napján az indiai Uttar Pradesben. Az ajodhjai szentély körüli vita az elmúlt évtizedekben véres vallási összecsapások oka volt.

A hindu és a muzulmán közösségnek meg kell osztoznia azon az indiai szent helyen, amelynek hovatartozásáról már a XIX. században is vita folyt –döntött egy indiai bíróság tegnap. A hely központi részét egy hindu szervezet ellenőrizheti, a hozzá tartozó másik két területet pedig egy muzulmán és egy másik hindu csoport, akik szintén igényt tartottak rá a per során. A döntés ellen minden fél fellebbez, az ügy a legfelsőbb bíróságon folytatódik.

Az észak-indiai Ajodhjában található terület miatti összecsapásokban az elmúlt évtizedekben több ezren haltak meg. A központi, tízezer négyzetméteres rész a hinduk szerint Ráma isten születési helye. A mogul uralkodó, Bábur azonban 1528-ban mecsetet építtetett oda. Már a XIX. század közepén is voltak Ajodhjában összecsapások; a brit gyarmattartók úgy próbálták megoldani a helyzetet, hogy kerítéssel kettéosztották az épületet. Hindu szélsőségesek 1992-ben lerombolták a mecsetet, az ezt követő országos erőszakhullámban több mint kétezren veszítették életüket. Tíz évvel később közel ugyanennyi, főleg muzulmán áldozatot követelt a konfliktus: akkor azért robbant ki az erőszak, mert muzulmán szélsőségesek megtámadták az Ajodhjából hazatérő hindu aktivisták buszát.

A bíróság régészeti feltárásokra hivatkozva úgy döntött: a legvitatottabb helyszín, ahol most egy sátorszerű, átmeneti Ráma-szentély áll, a hindu isten születési helye, és a hindukat illeti. Azt is kimondták azonban: a hindu nacionalisták állításával ellentétben Bábur nem romboltatta le az egykor ott álló hindu templomot, csupán annak romjaira építkezett.

A döntést az ország példátlan biztonsági intézkedésekkel várta, mivel attól tartottak, hogy ismét zavargások törhetnek ki. Uttar Prades államban tegnap kétszázezer fegyveres vigyázott a rendre, és országszerte megerősítették a „kényes” helyszínek védelmét. Ajodhja felett helikopterek köröztek, a hatóságok pedig akadályozzák a tömeges, sok címzetthez eljuttatható SMS-ek küldését. Egyes területeken átmenetileg betiltották az alkohol és a tűzijátékok árusítását is. Vezető politikusok, köztük Manmohan Szingh miniszterelnök és Sonia Gandhi, a kormánypárt elnöke, már hetek óta kérik a lakosságot, hogy bármi legyen is a döntés, őrizzék meg az ország békéjét. A BBC szerint az indiai sajtó is „öncenzúrát” hirdetett: a hírt közlik, ám a döntést nem értelmezik, hogy véletlenül se szítsák fel az indulatokat.

Lapzártánkig nem történt rendbontás, a Reuters tudósítása szerint az ítélethirdetés helyén, Lucknow városában és Ajodhjában is kezdett visszatérni az élet a megszokott kerékvágásba, az utcák megteltek, és kinyitottak a boltok. Egyes elemzők és politikusok szerint azonban felesleges a készültség, mert az ország anynyit változott 1992 óta, hogy nem kell erőszaktól tartani. – Más a hangulat – mondta a brit Guardiannak a Delhi Egyetem professzora,Mahes Rangaradzsan, aki szerint ma már fontosabb az indiaiaknak a gazdasági helyzetük, mint vallási identitásuk. –India továbblépett – nyilatkozta a belügyminiszter, Palaniappan Csidambaram.

Lélegzet-visszafojtva várta India a bíróság döntését
Lélegzet-visszafojtva várta India a bíróság döntését
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.