Haraggal vált meg a Kreml Luzskovtól
Medvegyev többször kritizálta Luzskovot, például az augusztusi moszkvai szmog idején, amikor a polgármester nem tért vissza ausztriai szabadságáról. Szeptemberben – a Kreml tudtával – nyílt televíziós kampány indult Luzskov ellen, a város korrupciós ügyeit megszellőztetve. Később az NTV országos adó a politikus feleségéről, az építési vállalkozásai révén Oroszország leggazdagabb asszonyává lett, hárommilliárd dolláros vagyon felett rendelkező Jelena Baturina üzleti ügyeiről mutatott be fi lmet. (Luzskov mindig viszszautasította, hogy köze lenne felesége moszkvai építkezési tendereinek elnyeréséhez. Az ezt kétségbevonó sajtóorgánumok ellen az Inteko vállalatot vezető Baturina rendszeresen pert nyert a fővárosi bíróságokon.) A tévékampány azonban megtette a hatását: a felmérésekben korábban népszerű polgármester tetszési indexe 19 százalékra esett a 11 milliós városban.
A konfliktus alatt határozottan fellépő Luzskov – aki hétfőn szabadságáról visszatérve megerősítette, hogy nem távozik és újult erővel lát munkához – nagyon hamar egyedül maradt: bár korábban élvezte Vlagyimir Putyin bizalmát, a kormányfő látványosan hallgatott az utóbbi hetek vitájában, amit kedden úgy kommentált, hogy az elnök lépése jogszerű volt. Putyin szerint a bizalom helyreállításáért Luzskovnak kellett volna tennie. Így nyilatkoztak a kormányfő vezette Egységes Oroszország (JeR) párt tagjai is. (Luzskov ezután a pártból is kilépett, amelynek egyik alapítója volt 2003-ban.) A sajtó a Medvegyev–Putyin-tandem szakítópróbájának is nevezte a menesztés körüli vitát: ha Medvegyev maradt volna alul, az valószínűleg a Luzskov mellett korábban többször kiálló Vlagyimir Putyin kormányfő 2012-es viszszatérését jelentette volna az elnöki posztra.
– Én azért túlzásnak tartom ezt az értelmezést, az elnökválasztási indulás zártkörű egyezségeken dől majd el később – mondta lapunknak SztanyiszlavBelkovszkij. A politológus szerint ugyanakkor Putyin valóban nem menesztette volna a polgármestert, de szabad kezet adott Medvegyevnek.
– Az akció kezdeményezői befolyásos üzleti körök lehettek, főként Borisz Abramovics, aki az új emberrel szeretné ellenőrzése alá vonni a moszkvai pénzforrásokat – vélte a Chelsea futballklub és számtalan luxusjacht milliárdos tulajdonosáról Belkovszkij, aki szerint Baturina cégének nyilván meg kell majd válnia üzlete egy részétől. – Lesznek korrupciós ügyek, talán az Inteko pár menedzserét felelősségre is vonják, de Luzskov és felesége bizonyosan nem kerül bíróság elé – állította a politológus.
Az elnöki adminisztráció szóvivője szerint a 74 évesLuzskov nem számíthat a búcsúzáskor kitüntetésre sem. Natalia Tyimakova kijelentette, hogy Medvegyev kínai útjáról viszszatérve sem kíván találkozni az expolgármesterrel, akinek helyébe ideiglenesen helyettese, a szintén 74 éves Vlagyimir Reszin lép. – Luzskov most már csak egyszerű állampolgár – tette hozzá Tyimakova. Ez azt is jelenti, hogy a politikus nem számíthat a békés távozás esetére állítólag felajánlott felsőházi elnöki posztra sem.