Apa visz a játszótérre, anya megy dolgozni
A lelkes apák azért többségben vannak: Németországban 2007 óta létezik a férfiak számára is gyes, ezt tavaly az apák több mint 20 százaléka vette igénybe. A szabályozás szerint a szülés után 12 hónap fizetett szabadság jár, de ez két hónappalmeghoszszabbítható, ha amásik szülő (általában az apa) veszi ki. Hasonló terveket dédelget egyébként az Európai Parlament nőjogi bizottsága is: ők azt szeretnék, ha Európa-szerte jogszabályba iktatnák, hogy a férfiaknak is járjon legalább két hét szabadság a gyerek születése után. Vladimir Spidla korábbi esélyegyenlőségi EU-biztos is támogatta a javaslatot, mondván, csak akkor van esély az egyenlőségre a munkaerőpiacon, ha a férfiak is nagyobb feladatot vállalnak a háztartás és a gyereknevelés frontján. Arról nem is beszélve, hogy az apa-gyerek viszony is másképp alakul, ha már a kezdet kezdetén több időt töltenek együtt...
Jó jel, hogy a németek körében „pólyaönkéntességnek” nevezett apasági szabadság olyan nagy sikert aratott, hogy a politikusok már a meghosszabbításáról ábrándoznak. Igaz, a témával behatóanfoglalkozóVäterzeit.de honlap szerkesztője szerint sokat elárul, hogy az apák többsége csupán két hónapot vesz ki, azt is lehetőleg nyáron, amikor nem túl nagy gond a gyerekeknek programot szervezni. A német rekorder az egyetemi város Jéna, ahol az apák 47 százaléka él ezzel a lehetőséggel. De népszerű az apaszabadság a bajoroknál is, ami mögött szakértők szerint az áll, hogy a férfiaknak arrafelé biztosabb a munkahelyük, a két hónap még nem jelent óriási kiesést.
Christian Wulff német államfő viszont ennyit sem engedett meg magának: két éve, még alsó-szászországi miniszterelnökként állítólag hosszan fontolgatta, hogy ő marad otthon kis fi ával, ám végül győzött a karrier. Nem így Cem Özdemir: a zöldek vezéregyénisége télen 6 hétre gyesre ment, hogy tehermentesítse élettársát. Andrea Nahlesnél, a szociáldemokraták üdvöskéjénél pedig nem is volt kérdés, hogy művészettörténész férje marad otthon a hamarosan megszülető kisbabával.