Kolozsvári sztrájk, rabszolgakórussal

A személygépkocsi vezetője gondolkodás nélkül behajtott az egyirányú utcába, majd a buszsávban folytatta az útját a főtér felé. Ám amikor a fiatal rendőr megállította, a buszmegállóban várakozók azonnal pfújolni és fütyülni kezdtek: – Kisfiam, elfelejtetted, hogy sztrájkban vagytok, és nem intézkedhettek? – emlékeztették. A sofőr fizetett, a rendőr pedig továbbindult a Béke tér irányába, ahol kollégáival és más közalkalmazottakkal, tanárokkal, egészségügyiekkel, nyugdíjasokkal a román kormány által meghirdetett bércsökkentések és az új nyugdíjtörvény ellen tüntettek.

Amikor a szakszervezeti vezetők megérkeztek, a téren öszszegyűltek először apatikusnak tetsző tömege azonnal megélénkült. „Le Basescuval!”, „Le a kormánnyal!”, „Le Bockal!” –kiabálták percekig. „Nem bírjuk tovább. 690 lej a nyugdíjam, a lakásom rezsijét már hónapok óta nem tudom kifizetni, már gyógyszerre sem futja. Tele vagyok adósággal!” – magyarázza a 63 éves Doina Rusu Amalia Pop közalkalmazott a harmincas éveit tapossa. Kérdésemre, hogy miképpen érintették a megszorítások, keserűen nevet. „Hogy miképpen? Nos, képzelje csak el: hitelt vettem fel, hogy kétszobás lakótelepi lakást vásárolhassak magamnak. Kiszámítottam ezerszer, hogy mennyit költhetek a béremből havonta és mire, szóval minden lejemet beosztottam. Most a 2000 lejes bérem negyedét elvették, maradtam havi 1500-zal. Ebből ezer lejt a banknak kell adnom, s legalább ötszázat a rezsire, de ez télire jóval több lesz” – sorolja. Egyedül él, szülei nyugdíjasok, segíteni rajta tehát nem tudnak. Azt mondja, lehetetlen helyzetbe hozta a kormány, amelyet hozzá nem értők gyülekezetének tart. A mellettünk álló Marius Chirita tanár egyetértően bólogat: „Szerencséje, hogy nincs családja. Nekem két gyermekem is van, s a feleségem két hónapja munka nélkül maradt. Éhezünk, nincs tovább.” A tanár sógora segédorvos, ők sem szüntették be a munkát, ezért csak néhányan jöttek el a néhány ezres tüntetésre. Pedig már sem gyógyszereket, sem kötszereket nem kapnak, akkora a spórolás, s mindent a beteggel kénytelenek megvásároltatni. Szerinte a rendőrök legalább összefogtak, nem intézkednek, s mindenféle hatalmi nyomás ellenére, délután négykor bezárják a hivatalokat, és hazamennek.

Egyikük, Florin, aki a családnevét nem akarja elárulni, hozzáteszi: „A béreinket negyedével csökkentették, túlóráinkat nem fizetik, és most, hogy ezt szóvá tettük, megfenyegettek, hogy kirúgnak. Pedig megértők voltunk, s a meghirdetett munkabeszüntetés ellenére is gondoskodtunk a közrend biztosításáról.”

A tüntetés és a kormány menesztését követelő beszédek véget érnek, a tömeg szétszéled. Hazafelé menet, néhány utcával odább, a román operaház társulata tiltakozik. A hangulat itt sokkal „művészibb”: Verdi Nabuccójából a zsidó rabszolgák kórusát éneklik gyönyörűen.

A járókelők megtapsolják őket. Aztán mindenki rohan tovább. Holnap újabb tüntetés lesz, nagyobb, Bukarestben.

Rendőrök a prágai utcán

Tegnap kora délután mintegy harmincezer cseh rendőr, tűzoltó és más állami alkalmazott tüntetett Prágában a kormány jövőre tervezett megszorító intézkedései, többek között a bérek tízszázalékos csökkentése és a tervezett tömeges elbocsátások ellen.

Csehországban a rendszerváltás óta ez volt a legnagyobb tiltakozó megmozdulás.

– A jelenlegi kormánykoalíció meggondolatlan lépései veszélyeztetik a közbiztonságot, mert jövőre sok rendőr nyugdíjba vagy pedig magáncégekhez készül. Ezért legfeljebb bérünk ideiglenes befagyasztásáról tárgyalunk – hangoztatta a cseh rendőrszakszervezet elnöke. A tűzoltók képviselője arra hívta fel a figyelmet, hogy nem lesz kellő létszámuk a sokasodó természeti katasztrófákat és más szerencsétlenségeket követő mentésekhez. A cseh miniszterelnök szerint a kabinet az ország további eladósodásának megállítása érdekében kénytelen volt behúzni a vészféket. – Idén a költségvetési hiány nem haladhatja meg a nemzeti össztermék (GDP) 5,5, két év múlva pedig a 3 százalékát –üzente Petr Necas. Rámutatott arra is, hogy a bér- és létszámcsökkentés minden állami hivatalt érint. Radek John belügyminiszter a múlt héten közölte, hogy az ideihez képest jövőre 36 százalékkal kevesebb pénz jut a rendőrség és a tűzoltók működési költségeire. A cseh állami alkalmazottak átlagos havi fizetése az idei első fél évben 23 488 (hozzávetőleg 240 ezer forint), a versenyszférában pedig 23 055 korona volt. A pályakezdő rendőr jelenleg havonta 26 ezer korona körül keres.

(Szilvássy József, Pozsony)

A közszféra halálát jelképező koporsóval tüntetnek Prágában a megszorítások ellen
A közszféra halálát jelképező koporsóval tüntetnek Prágában a megszorítások ellen
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.