Liberálisok a kihalás útján?

Nagy-Britanniában a kisebb koalíciós partner népszerűségének összeomlása és az éves konferencia hangulata egyaránt azt jelzi, hogy a liberális tagság nem feltétlenül „ezt a lovat akarta”.

Ma fejeződik be Liverpoolban a Liberális Demokraták első éves konferenciája azóta, hogy a májusi parlamenti választást követő patthelyzetben a „harmadik erő” koalícióra lépett korábbi fő ellenfelével, a Konzervatív Párttal. A tanácskozáson érezhetően emelkedett hangulatban voltak a kormányzással járó előnyöket élvező vezetők, élükön a pártot vezető Nick Clegg miniszterelnök-helyettessel. Miközben kétségekkel viaskodott a rekordszámú 6500 küldött jelentős része.

A „mezei” párttagokat aggasztja, hogy a választási kampány során elért 34 százalékos népszerűség a múlt hét végére 13 százalékra apadt. Egyelőre ugyan a YouGov közvélemény-kutató intézet által megkérdezett közel hatszáz párttag 58 százaléka helyesli általánosságban a koalíciós kormány eddigi eredményeit, de csak a harmaduk ért egyet a költségvetési defi cit visszaszorítására irányuló tervezett lépésekkel. Az áfa 17,5 százalékról 20 százalékra emeléséről például nem volt szó a hosszasan csiszolgatott lib-dem választási programban. A megszorító intézkedések október 20-ra tervezett bejelentése – közkiadások 25–40 százalékos, köztük a jóléti támogatások drasztikus csökkentése, adókedvezmények megvonása – tovább ronthat a párt helyzetén. A tagság úgy érzi, ha a dolgok jóra fordulnak, a dicsőséget a konzervatívok aratják le, a kudarcokat viszont a lib-demek számlájára írják majd. A koalíciós megállapodás – attól tartanak – kihaláshoz vezeti a pártot.

Nick Clegg sietve távozott a konferenciáról, hogy New Yorkban részt vegyen a szegénység leküzdésével foglalkozó ENSZ-csúcsértekezleten. Félórás programbeszédében arra kérte a tagságot, álljon ki legalább a parlamenti ciklus végéig a koalíciós kormányzás mellett, mert így „esély van arra, hogy a brit politikai életet előnyére alakítsák át”. A 43 éves politikus hangsúlyozta, hogy a liberális értékrend nem, csak a párt helyzete változott meg. A vezetést egyenesen „diktatúrának” nevező kritikusait biztosította: a libdemek és a toryk a koalíciós szerződés ellenére nincsenek összekötve, de jelen szakaszban ez a legmegfelelőbb kormány.

A megjegyzés úgy is érthető, hogy a párt öt év múlva átigazolhat egy Munkáspárt vezette kormányhoz. A már említett YouGov poll részvevői arra az elméleti kérdésre válaszolva, hogy melyik pártot választanák, ha bármelyikkel alkothatnának kormányt, 46 százalékban a Labourt és csak 26 százalékban a konzervatívokat jelölték meg. A kevés konkrétum között a hallgatóság tetszésével találkozott Nick Clegg ígérete, hogy az államkincstár a büdzsé hiányának enyhítése érdekében lesújt a gazdag adóelkerülőkre, akik legalább akkora csalást követnek el, mint akik a szociális segélyekkel élnek vissza.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.