London: irány a múzeum
A buszokra, ahol egy sarkot a gyerek- és tolókocsiknak különítettek el, minden nehézség nélkül fel lehet szállni, a gyermekek pedig 16 éves korukig ingyen utaznak. Az óriási metropolisban számos varázslatosan kertesített királyi park, sok zöld terület, játszótér várja a gyerekeket. Bár Londonban hagyományosan magasak a megélhetési költségek, az önkormányzatok által működtetett művelődési és sportközpontok a legfiatalabbaknak is nyújtanak ingyenes vagy jelképes árú elfoglaltságot.
A munkáspárti kormányzás legnagyszerűbb öröksége a nemzeti gyűjtemények ingyenessé tétele. A kisgyermekek úgy nőnek fel, hogy még akkor is érdemes elmenni a számukra talán legszórakoztatóbb Természet-, illetve Műszaki Tudományos Múzeumba (Natural History, illetve Science Museum), ha csak egy fél órát töltenek ott. A külön gyermekmúzeumon (Museum of Childhood) kívül a legifjabb korosztálynak szól a furcsaságokkal is bőven szolgáló Horniman Museum is. Néhány különös műgonddal kiépített játszótér, például a délnyugat-londoni Battersea-ben, vagy a Diana walesi hercegnő emlékét ápoló Kensingtonban külön családi programmal felér, mint ahogy sok brit gyerek a Buckingham-palota előtti őrségváltás során kóstol bele a monarchia intézményébe.
Talán a gyerekbarát közegnek is köszönhető, hogy a szigetországban 2009-ben átlagosan 1,94 gyermek esett egy nőre, amivel az európai élmezőnybe tartoznak. Pedig Franciaországgal,vagy avolt szocialista országokkal ellentétben az állam nem támogatja bőkezűen a kisgyermekes családokat. A szülési szabadság legfeljebb egy évig tart, és azon belül is mindössze hat hétig jár a kismamának a heti fizetése 90 százaléka. További 33 héten át heti nem egészen 125 fontos átutalás (42 ezer forint) érkezik a kincstártól.
A kisgyermekes családok problémái akkor kezdődnek, amikor az édesanya vissza akar térni munkahelyére. A legegyszerűbb megoldás a regisztrált gyermekgondozók hálózata, akik általában saját otthonukban vigyáznak egy vagy több kicsire, heti 140–400 fontért. A felső határ már nincs messze attól a fizetéstől, amit a fiatal anya munkahelyén keres. A nagy távolságok miatt elhúzódó munkaidő, a költséges közlekedés is nehezíti a fiatal anyák életét.
Az európai „Gyerekek városa” díjazottai
2009: Malmö (Svédország), Darmstadt (Németország): a közterek kialakítása, a legjobb játszóterek. Liverpool (Nagy-Britannia), München (Németország): a legjobb és legbiztonságosabb közlekedés.
2010: Cádiz (Spanyolország), Gelsenkirchen (Németország): informális oktatás terén.