Hóhérok halálfejjel
Hárman közülük nyolcvan éven felüliek, Khieu Samphan is 79 éves, védőügyvédeik szerint betegek. A négy vádlottat 46 alkalommal hallgatta ki a bíróság 2007-es őrizetbe vételük óta, s valamennyien tagadták, hogy közük lett volna a mészárlásokhoz, kínzásokhoz, kényszermunkatáborokhoz. (Máskérdés,hogya főideoló gus Nuon Chea korábban egy ízben nyilvánosan elismerte –amit aztán A nép ellenségei című dokumentumfilmben fel is használtak –, hogy a rezsim kivégezte azokat a hazaárulókat, akiket nem lehetett „átnevelni”.) A vörös khmer-rezsim fő vezetője, Pol Pot még 1998-ban halt meg.
Az ENSZ által támogatott törvényszék idén nyáron hozott első ízben ítéletet a vörös khmerek ügyében. A kínzóközpontként működő, S–21 jelű börtöntábor Duch néven ismert egykori parancsnoka, a most 67 éves Kaing Guek Eav a háborús és emberiesség elleni bűnökért 35 év büntetést kapott, amiből 19 évet kell rács mögött töltenie. Számos kambodzsai kifogásolta a szerintük enyhe ítéletet, a bíróság viszont a vádlott részletes beismerő vallomására hivatkozott.
A négyek jövő évben esedékes pere politikailag érzékenyebbnek ígérkezik, s nemcsak azért, mert tagadják bűnösségüket, hanem mert a jelenlegi kambodzsai vezetésben is vannak olyanok – mint maga Hun Sen miniszterelnök is –, akik a vörös khmerek hadseregében szolgáltak.
A történelem fordulatai is magyarázzák részben, hogy csak késve kezdődött a Pol Potrezsim vezetőinek a felelősségre vonása. A vörös khmerek eredetileg Szihanuk királysága ellen indítottak felkelést, miközben segítették Észak-Vietnamot háborújában. Korlátlan hatalmuk Kambodzsában az amerikaiak által támogatott Saigon elestétől, tehát 1975-től tartott 1979-ig, kezdetben a győztes vietnamiak segítségével. Egy önellátó kommunista agrártársadalmat próbáltak létrehozni, s ezért a városi lakosságot és a buddhista szerzetesek nagy részét munkatáborokba telepítették vagy kivégezték. Menet közben Pol Pot Kínához kezdett közeledni, s az egykori khmer birodalomról ábrándozni, ám a vietnami hadsereg – az átállt Hun Sen egyetértésével – megdöntötte a rendszert. Pol Poték a Thaifölddel határos körzetbe menekültek, ahonnan még évekig folytatták a gerillaháborút az új vezetés ellen. A kormány 1995-ben amnesztiát adott a fegyvert letevő vörös khmereknek, utolsó csoportjuk Pol Pot halálát követően, 1999-ben adta meg magát.
Az utóbbi években végül nemzetközi nyomásra kezdték felvetni Kambodzsában a felelősség kérdését a több mint három évtizeddel ezelőtt történtekért.