Megszámolják az érinthetetleneket
Az egyik legnépszerűbb indiai (házas)társkereső internetes oldalon egyszerű megfelelő menyasszonyt vagy vőlegényt találni. Beállíthatjuk először a kívánt életkort, vallást, anyanyelvet, majd a kasztot is.
Ez utóbbi adat ma is nagyon fontos a házasulandók – gyakran a keresést irányító szüleik – számára. Az indiaiak többsége még ma is kizárólag kaszton belül házasodik, és ezen az sem változtat, hogy az ország alkotmánya nem ismeri el a kasztok létezését, mert az nem összeegyeztethető a modern demokratikus berendezkedéssel.
A kaszt az egykori brit gyarmat lakosainak mindennapi életét ma is sok kérdésben befolyásolja (főleg vidéken, ahol a lakosság több mint kétharmada él). Így a felmérés sajtóvélemények szerint segíthet pontosabb képet kapni a társadalomról és szembenézni a problémákkal. A döntést heves viták előzték meg, ám végül minden jelentős parlamenti párt támogatta.
A „kényes” kérdést eredetileg a jelenleg is folyó népszámlálás során tervezték feltenni. Ám a kormány szeptember elején bejelentette: jövő nyáron, a tízévenként megrendezendő számlálás után vizsgálják a kasztokat. Választ adni a kérdésre nem kötelező. A kasztok tagjainak számáról az utolsó átfogó felmérést 1931-ben készítették a brit hatóságok.
A kasztrendszer lényege a sok ezer kisebb csoport, a dzsátik, amelyeket négy hierarchikus rétegbe csoportosítanak. Ezek a bráhmin (papok), ksatrija (katonák, politikai vezetők), vaisja (kereskedők, hivatalnokok) és súdra (földművesek, munkások). A dzsátik többsége eredetileg egyikbe sem tartozott, őket a brit uralom alatt sorolták be ebbe a négy kategóriába, számos feszültséget okozva. A létra legalján a dalitok, más néven az érinthetetlenek állnak.
Annak ellenére, hogy az 1,3 milliárdos országban ma hivatalosan nem léteznek kasztok, a kormány pozitív diszkriminációval segíti az alacsony státusúak boldogulását. A parlamentben, az egyetemeken és a közigazgatásban kvótarendszer működik: fenntartanak helyeket a hátrányos helyzetű kasztok tagjainak. A kasztok számbavételét támogatók szerint épp itt, a szociális szférában lesz a legnagyobb haszna annak, ha pontos adatokkal rendelkeznek a társadalom összetételéről.