Célegyenesben a harc a Capitoliumért
Mindössze kétszer – 1998-ban és 2002-ben – fordult elő az elmúlt fél évszázadban, hogy a Fehér Házat támogató párt javítani tudott az eredményén az elnöki ciklushoz képest félidős kongresszusi választásokon. A megmérettetés – amikor is a teljes képviselőházat, valamint a szenátus egyharmadát választják újra – idén is november első keddjén esedékes, és már célegyenesben a választási kampány. Kedden újabb előválasztásokat tartanak. Ezek egyike magyar vonatkozásban is érdekes: New Hampshire egyik képviselőházi körzetében eldől, ki lesz a Demokrata Párt jelöltje, és az egyik esélyes Katrina Swett, a néhai Tom Lantos képviselő hétgyermekes, mormon lánya. A magyar ügyek iránt fogékony képviselet kongresszusi erősítése annál is fontosabb lenne, mert az év végével visszavonul az e téren is aktív George Voinovich ohiói szenátor, Cleveland egykori polgármestere.
Országos szinten a republikánusoknak 39 mandátumos győzelmet kellene aratniuk ahhoz, hogy átvegyék az ellenőrzést a törvényhozás alsóháza felett. Ebben az esetben valószínűleg mostani képviselőházi vezetőjük, John Boehner lenne a házelnök, és igyekezne minél több borsot törni Barack Obama elnök orra alá. Elemzők nem számítanak olyan összjátékra kettejük között, mint amilyen a 90-es évek második felében Bill Clinton, illetve az 1994-es választásokon jelentős győzelmet aratott republikánusok által jelölt házelnök, Newt Gingrich között alakult ki. Ennek ellenére a hét végén jelentős hír volt Amerikában, hogy Boehner hajlik arra: elfogadja a leggazdagabbnak járó, még az előző elnök, George W. Bush idején juttatott adókedvezmények megszüntetését.
Egy felmérés a republikánusok 51:41 arányú, példátlan, s a Demokrata Párt számára ijesztő méretű győzelmét jelezte előre. Kérdés, ezt mennyiben tudják mandátumokra fordítani. Eközben Obama népszerűsége 46-47 százalékos. Ezzel együtt korai lenne még „temetni” az elnököt, Ronald Reagan mélyebbről állt fel 1984-re, és Clinton is tudott újrázni 1996-ban a két évvel azelőtti, méretes kongresszusi „zakó” dacára. Obama számtalan területen ígért változást, de az amerikaiakat messze legjobban érdeklő kérdés a foglalkoztatás. A munkanélküliség rátája márpedig továbbra is tíz százalék körül van, és elemzők szerint még romolhat is a helyzet.