Szövetségi állammá alakulhat Ciprus

Jennifer Lopez első kézből szerezhetett benyomásokat idén nyáron a ciprusi konfliktusról. Az amerikai énekesnőnek a megosztott szigetország északi, török felében lett volna koncertje egy luxusszálló megnyitása alkalmából, és a fellépésért hárommillió dollár ütötte volna a markát.

Ám Lopez koncertjének hírére a sziget déli, görög cipriótái internetes kampányba kezdtek, azt üzenve a hírességnek, hogy fellépésével Ciprus erőszakon alapuló megosztottságát támogatná. Lopez az ellenkampány hatására lemondta a koncertet, mondván: nem támogathat egyetlen államot sem, amely nem tartja tiszteletben az emberi jogokat.

Hiába a diplomaták próbálkozása, a 36 éve megosztott szigetország lakóinak lelkébe beleégett a gyűlölködés. Pedig a szerdán kezdődött török–görög újraegyesítési tárgyalások évtizedek óta nem kínáltak olyan esélyt a megegyezésre, mint most. Az esélyt pedig éppen az jelenti, hogy a ciprusi török közösség vezetője, az idén hatalomra került Dervis Eroglu politikai engedményt tett. Első ízben fordul elő a sziget 1974-es török inváziója óta, hogy az északi – kizárólag Törökország által elismert – országrész politikusa ne a két független országrész laza konföderációja révén képzelné el az újraegyesítést. S ez most megtörtént. Eroglu hajlani látszik arra, hogy a rendezés nyomán Ciprus „újraegyesített szövetségi állammá” alakuljon, ami az ENSZ-főtitkár ciprusi főmegbízottja, Alexander Downer volt ausztrál külügyminiszter szerint nemzetközi jogilag is „egységes személyiséggé” tenné a földközi-tengeri országot.

A tegnap újraindult, s előreláthatólag péntekig tartó tárgyalási fordulón persze marad megoldandó kérdés elég. Az újraegyesítést politikai credójának tekintő Dimitrisz Krisztofiasz ciprusi elnök mindenekelőtt a tulajdonjogi kérdésekkel, a területi kiigazításokkal és a Törökországból érkezett telepesek ügyével szeretne foglalkozni a mostani találkozón, azokkal a problémákkal, amelyek eddig is a legvitatottabb kérdéskörbe tartoztak. Sőt ezt most meg is toldotta még egy követeléssel: azt szeretné elérni, hogy a török ellenőrzés alatt álló Varosha kikötőváros az ENSZ kontrollja alá kerüljön, s a kikötőt nyissák meg a görög ciprióták előtt is.

A megállapodás esélyeit –Eroglu politikai engedménye mellett – két tényező is növeli. Egyrészt Ankara eltökéltsége Ciprus megosztottságának felszámolására, hiszen a rendezés Törökország uniós csatlakozási folyamatára is kedvező hatást gyakorolna. Másrészt Krisztofiasz, Ciprus göröglakta részének elnöke szolgáltathatja a megoldás kulcsát, aki többször kijelentette: ha elakadnának az újraegyesítési tárgyalások, nem indulna újra a 2013-ban esedékes elnökválasztáson. Legutóbb ugyanis a ciprusi országegyesítés ígéretével nyert.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.