Elfogták „Barbie-t” Mexikóban
A Barbie (baba) nevet a Mexikóban szokatlan fehér bőre és kék szeme miatt kapta. A rendőrségi közlés szerint hétfői,Mexikóvároshoz közeli elfogásakor nem tanúsított ellenállást. Mióta Arturo Beltran Leyvát decemberben lelőtték, a kartell vezetéséért kegyetlen hatalmi harc kezdődött. Augusztus elején Cuarnevaca város egyik hídjára négy lefejezett holttestet akasztottak ki az üzenettel, hogy így jár mindenki, aki Edgar Valdez mellé áll.
Calderón elnöki beiktatása, 2006 óta a katonaságot is bevetette a drogbandák elleni háborúban, mert a rendőrök egy részét megvesztegették a csempészek. A szövetségi rendőrség hétfőn közzétett összesítése szerint 3200 egyenruhást bocsátottak el, s további 1200 ügynök ellen folyik eljárás.
A harc eddig 28 ezer életet követelt, nagyrészt a megszorongatott kartellek egymás közti vetélkedése miatt. Emberjogi szervezetek szerint ráadásul évente mintegy húszezer emberrablás is történik. A hatóságok egy hete bukkantak rá 72, egy drogbanda által lemészárolt illegális bevándorló holttestére. Az egyetlen túlélő, egy ecuadori beszámolója szerint az USA felé próbáltak eljutni, amikor a fegyveresek lecsaptak rájuk. Először váltságdíjat követeltek, de minthogy pénzük nem volt, a banda tagjai arra akarták rávenni őket, hogy nekik dolgozzanak. S amikor ezt visszautasították, valamennyiüket – salvadoriakat, hondurasiakat, sőt köztük brazilt is – kivégezték.
Az Egyesült Államok, amely a Mexikón áthaladó drog- és embercsempészet célpontja, a közelmúltban 1200 katonájával erősítette meg a határ védelmét, majd – mint most bejelentették - szeptember 1-jétől az eddiginél több, pilóta nélküli felderítő repülőgép, úgynevezett drón ellenőrzi a 3200 kilométeres mexikói határvonalat teljes hosszában. A november 2-án esedékes képviselőházi választások közeledtével az Obama-adminisztráció jelezni kívánja, hogy igyekszik mindent megtenni a Mexikó északi részéből érkező drog- és bevándorlóáradat feltartóztatására.