Recsegne az orosz tandem?
A világsajtó szerint elsősorban a politikus kemény, férfias imázsát akarta erősíteni a miniszterelnöki sajtóstáb, amikor a majd háromezer kilométeres autóútra indult a sárga Lada Kalina kormánya mögött. Az utazás alkalmat adott arra, hogy Vlagyimir Putyin kiálljon az orosz autóipar életben tartása mellett, sürgesse a korszerű technológiák ipari alkalmazását és dicsérje a hadiipart, amely túlélte a gazdasági válságot. A kormányfőt Mercedesekből álló konvoj kísérte, és amikor a sárga Kalinával valami gond támadt, akkor azt egy ugyanolyan autóra cserélhette.
Az imázsépítés mellett az út alkalmat adott az orosz vezetőnek, hogy politikai nyilatkozatokat adjon. Egyebek között a Kommerszantnak hosszú interjúban kijelentette: tízéves tevékenységéből semmit sem bánt meg. Normálisnak mondotta, hogy Medvegyev elnökkel beszélgetve döntsenek arról, ki vezeti 2012-től az óriási országot. Putyin kijelentette: őt érdekli ez a dolog, s normálisnak, a nemzetközi gyakorlatnak megfelelőnek mondta, hogy az éppen hatalmon lévő elnök ajánlja utódját a társadalomnak. Ő azonban ezt nem fetisizálja – mondta. Az interjúból kiderült azonban, hogy Vlagyimir Putyin jogállam-értelmezésébe belefér az ellenzéki fellépés rendőri korlátozása, illetve az olyan jogszabályok alkalmazása, amelyek az ellenzéket kiszorítják a nyilvánosságból. Azt mondta, nem tudott róla, hogy Hodorkovszkijt, a politikai ambíciói miatt adócsalás ürügyén elítélt egykori olajmágnást újra bíróság elé állítják. (Egyáltalában Putyin meglehetősen tájékozatlannak állítja be magát olyan esetekben, amelyekkel a hazai és a nemzetközi média foglalkozik, ha azok kritikusan állítják be az orosz hatóságok fellépését.)
A nemzetközi sajtó felfigyelt arra a kitételére is, amely szerint nem hisz a „reset”-ben, az amerikai–orosz kapcsolatok „újraindításában”. Nem vitatja Barack Obama jó szándékát – mondta, de újra felrótta az USA-nak Grúzia korszerű fegyverekkel való ellátását. Szerinte ez vezetett a korábbi orosz–grúz háborúhoz is. Emlékeztetett arra, hogy új eszközökkel, de továbbra is rakétavédelmi rendszert akarnak telepíteni az amerikaiak az orosz határok közelébe.
Putyin állította, ő nem népszerűségfüggő. Ez a reakció arra a tényre, hogy az utóbbi időben az orosz közvéleményben erősen esett az Egységes Oroszország hatalmi párt és az ő megítélése is. Az oroszokat egyébként alig izgatja, hogy a az elnöki-kormányfői tandemben miként alakulnak az erőviszonyok. Az utóbbi időben több ezer környezetvédő tüntetett Moszkvában egy tervezett autópálya-építés ellen, amely a fővárosközeli Himki-erdőt tönkretette volna. Az építkezést Putyin engedélyezte, s végül Medvegyevnek jutott a „jó cár” szerepe, aki hívei sürgetésére leállította a környezetrombolást.