Kadhafi római színháza
Minek jön már megint? Itália ezt kérdezi Kadhafinak az utóbbi két évben már negyedik római látogatásán. Nincs kétség, hogy az olasz miniszterelnök és a líbiai vezér barátsága megállította a bevándorlók áradatát. Amióta Silvio Berlusconi 2008 augusztusában elzarándokolt Kadhafihoz a sivatagba, és bocsánatot kért a gyarmatosításért, kártérítésként évi 200 millió dolláros olasz befektetéssel a következő húsz évre, a líbiai partoknál olasz hadihajók tartóztatják fel az emberkereskedőket. Bár a Caritas katolikus humanitárius szervezet nyári jelentése szerint a bevándorlás ettől nem csökkent, csak útvonalat változtatott.
Kadhafi eltörölte az olaszokkal szemben negyven éven át megtartott bosszúnapját, és vízumot adott nekik, mégis – az olasz ellenzék és közvélemény szerint – kellemetlen vendég. Pedig tavaly részt vett a nagyhatalmak találkozóján, a földrengés sújtotta L’Aquilában, ahol Berlusconi segédletével még Barack Obama is kezet fogott a volt tábornokkal. Ennél nagyobb visszhangot érdemelt az a beduin sátor, melyet Kadhafi az olasz főváros kellős közepén, a Villa Pamphili parkban vert fel.
Most is sátorban lakik, de a líbiai római nagykövetség kertjében. Az olasz sajtó által amazonoknak nevezett testőrnői kísérik, és Kadhafi harminc arab lovat is hozott. Az olasz–líbiai barátság második évfordulóját ma – a ramadán miatt – este 800 fős fogadás ünnepli, és hiába a fenntartások, a vállalkozók nem fognak hiányozni. „Kadhafi ugyanolyan partnerünk, mint akárki más” – hangoztatta a gáz- és kőolajholding Eni elnöke. Líbia 7 százalékos tulajdonosa az UniCredit kereskedelmi banknak, 1976 óta FIAT-részvényes, és az ellenzéki újságok gyanúja szerint Berlusconi televíziós üzlettársa is.
A nyugati világban ilyen látványosságokkal egyedül Rómában fogadott Kadhafi jelenléte mindenekelőtt színház: ahogyan előző látogatásai alkalmával, most is 200 fiatal lányt kért társaságnak egy hoszteszcégtől. Annyit tudni, hogy csinos, elegánsan öltözött, olasz, fekete bőrű és arab nőket is rendelt.