EU-külszolgálat: de hol vannak a keletiek?

A külföldön dolgozó EU-nagykövetek többsége német, francia, olasz, holland vagy belga – derül ki egy lengyel tanulmányból. Az adatokat éppen akkor tették közzé, amikor munkatársakat toboroznak a most alakuló Európai Külügyi Szolgálathoz.

Az EU 115 külképviseletéből 66-ot a „régi”, alapító tagállamok diplomatái vezetnek. Jól járt Nagy-Britannia és Spanyolország is, amelyek további húsz nagyköveti posztot szereztek meg – derül ki a varsói Nemzetközi Kapcsolatok Intézetének jelentéséből. Lengyelország viszont az unió külföldi képviseleteiből egyiknek az élére sem delegálhatott vezetőt.

Aránytalanság a nemek terén is megfigyelhető. A 115 EU-nagykövetből mindössze tizenegy nő (ez tíz százaléknál is kevesebb), miközben az Európai Bizottságnál a munkatársak fele a „gyengébbik nemhez” tartozik.

A régi és az új tagországok közötti egyensúly azért is a figyelem középpontjába került, mert most készülnek felvenni száznál is több diplomatát az Európai Külügyi Szolgálathoz (EKSZ). Az unió külpolitikai szerepét megjelenítő új intézményt Catherine Ashton külpolitikai főképviselő vezeti. A jelenlegi uniós képviseleteket is az EKSZ-be integrálják majd.

Ashton korábban azt ígérte, hogy az új szolgálat vezetőinek kiválasztásakor a földrajzi kiegyensúlyozottságra is ügyelni fognak. A lengyelek vagy a románok máris befolyásos posztokra pályáznak.

A külügyi szolgálat munkatársainak egyharmada az Európai Bizottságtól, egyharmada a tanács főtitkárságáról érkezik majd, egyharmad részben pedig a tagállamok diplomatái lesznek. A fő feladatuk: egységesebb külpolitikai megjelenést és erősebb érdekérvényesítést biztosítani az EU-nak.

Máris reagált a varsói jelentésre Mikolaj Dowgielewicz, a lengyel külügyminisztérium Európa-ügyi államtitkára. A Rzeczpospolita című napilap szerint azt mondta: „Az új tagállamoknak több ilyen jellegű hivatalt kellene betölteniük. A lengyel kormány intenzíven dolgozik azon, hogy rátermett jelölteket tudjon állítani az éppen betöltésre váró posztokra.”

Konkrét példát is említ a politikai szempontok vezérelte kiválasztásra a Rzeczpospolita. Az EU pekingi képviseletének vezetője nem ismeri a kínai nyelvet – míg az Egyesült Államokba delegált küldött folyékonyan beszéli a mandarint, sőt a tajvani dialektust is megérti.

Herman János, az EU oslói képviseletének vezetője
Herman János, az EU oslói képviseletének vezetője
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.