Carter humanitárius úton Észak-Koreában

Egy illegális határátlépésért áprilisban Észak-Koreában nyolc évre ítélt amerikai állampolgár szabadon bocsátását próbálja kieszközölni Jimmy Carter volt elnök, aki tegnap érkezett Phenjanba.

Éppen egy éve Bill Clinton, szintén volt elnökként járt hasonló misszión az észak-koreai fővárosban, s akkor – miután találkozott Kim Dzsong Il vezetővel – magával vihette Washingtonba az ugyancsak határátlépésért elítélt két amerikai–koreai televíziós riporternőt. A washingtoni külügyminisztérium most nyomatékosította, hogy magánútról van szó.

A 85 éves Cartert, aki feleségével együtt érkezett magánrepülővel, a phenjani repülőtéren Kie Gvan külügyminiszter-helyettes fogadta. Egyelőre nem világos, hogy terveznek-e találkozót Kim Dzsong Illel. Az amerikai sajtóértesülések szerint Carter reméli, hogy ma már vissza is indulhat együtt a fogollyal, AijalonMahli Gomesszel, aki Dél-Koreában volt angol nyelvtanár, majd egy keresztény hittársa észak-koreai őrizetbe vételekor határozta el, hogy akciójával maga is felhívja a fi gyelmet a phenjani rendszer emberjogi bűneire. Az észak-koreai KCNA hírügynökség júliusi jelentése szerint Gomes öngyilkosságot kísérelt meg cellájában, s kórházba került.

Augusztus elején egy hivatalos amerikai küldöttség már járt érdekében Phenjanban, ám úgy tűnik, az északi vezetés önreklámozásához fontosabb személyiséget igényelt a fogoly elengedése fejében.

Jimmy Carter egy ízben –1994-ben, Clinton elnöksége idején – már vállalt különleges küldetést. Akkor a „kellő tiszteletet” megadva rávette Kim Ir Szent, Kim Dzsong Il apját, hogy kezdjenek tárgyalásokat az észak-koreai nukleáris programról. Ez vezetett el ahhoz a megállapodáshoz, amelyben Phenjan nyugati ellenszolgáltatásért cserében elállt az atombomba előállításától. Ám egyik fél sem tartotta be ígéretét. Észak-Korea azóta nukleáris robbantási kísérletet is végrehajtott, s a hatoldalú pekingi tárgyalások egy éve szünetelnek, miközben az ENSZ különféle szankciókkal sújtotta Phenjant.

Miként egy éve Clintoné, most Carter vizitje kínál propaganda-lehetőséget Phenjannak annak demonstrálására, hogy partnernek tekintik. Észak-Korea ugyanis ragaszkodik a Washingtonnal folytatandó közvetlen béketárgyalásokhoz.

Jimmy Carternek van rutinja a Phenjannal való nem hivatalos érintkezésben
Carter phenjani misszióra érkezik
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.