Túszdráma Manilában halottakkal
A helyi televíziók élőben közvetítették az eseményt attól kezdve, hogy a túszejtő, az 55 éves Rolando Mendoza volt rendőrtiszt még délelőtt Manila egyik parkjánál a buszból szabadon engedett három gyereket, három nőt és egy 73 éves férfit az összesen huszonöt személyből. Telefonon az egyik rádiónak nyilatkozva vázolta követelését, hogy vegyék vissza állásába, ahonnan szerinte igazságtalan vádak miatt bocsátották el.
A férfi órákon át telefonon tárgyalt a rendőrséggel, miközben az egy helyben álló buszt az egyenruhások fokozatosan körbevették. „Látom a kommandós egységeket, tudom, hogy meg fognak ölni. Én is megtehetem ezt bármely pillanatban, ezért jobb lenne, ha mindannyian eltűnnének” – közölte Mendoza a rádióadónak. Ezután lövések döreje hallatszott, miközben a busz Fülöp-szigeteki vezetőjének sikerült kiszöknie egy ablakon. Néhány perc elteltével újra lövések dörrentek, s a rendőrök megrohamozták a turistabuszt.
A Reuters tudósításában arról számolt be, hogy rendőrök egy tetemet vittek el az autóbusz mellől, mielőtt bementek volna a járműbe. A vöröskereszt helyi képviselője szerint a túszok közül legalább öten élve, saját lábukon távoztak. A televíziós felvételek szerint ugyanakkor több személyt a rendőrök cipeltek ki a buszból, s mentőautók vittek el az embereket. Nelson Yabut ezredes a riportereknek annyit mondott nyilatkozatában, hogy amikor először próbálták megostromolni a buszt, Mendoza a túszok közül tüzelt, és megölte az egyik kommandóst. A második ostromkor könnygázt használtak, s ekkor már sikerült lelőniük a túszejtőt. A rendőrtiszt ekkor még nem szólt más áldozatokról. Hongkongban viszont este – a manilai kínai követségre hivatkozva – azt közölték, hogy hét hongkongi túsz meghalt, két további pedig súlyosan megsebesült, hat személy került kórházba.
A kínai követség illetékese még a biztonsági erők és a túszejtő tárgyalása idején anynyit mondott, hogy kérték a rendőrséget, hogy minden lehetséges intézkedést kövessenek el a hongkongi túszok biztonságos szabadulása érdekében. Késő este Donald Tsang, a Kínához tartozó, ám önállóságot élvező Hongkong vezetője „tragédiának” minősítette a történteket. Szerinte „kiábrándító volt”, ahogy a Fülöp-szigeteki hatóság kezelte az ügyet, különösen annak végkifejletét.