Kiadják az USA-nak a halál kalmárát
Az erre hivatkozó amerikai kiadatási kérelmet egy thaiföldi bíróság elutasította. Az újabb, csalásra vonatkozó vádak alapján a thaiföldi fellebbviteli bíróság felülbírálta a döntést, és pénteki határozata szerint Butot ki kell adni az Egyesült Államoknak.
A jereváni látogatáson tartózkodó Szergej Lavrov erre reagálva jelentette ki, hogy nem jogi, hanem politikai jellegű döntést hoztak, s orosz információk szerint nagyon erős külső nyomás hatására született.
A 43 éves Viktor Butról már filmet is forgattak Hollywoodban, s könyv is született róla és üzleteiről. Az a nemzetközi bíróság, amely jelenleg Charles Taylor libériai diktátor ügyét tárgyalja, dokumentumaiban Butot mint olyan üzletembert nevezi meg, aki fegyverekkel látta el a libériai diktátort, és segítette őt a Sierra Leone-i lázadásban, illetve részese volt a „véres gyémántokkal folytatott üzletetelésben”.
But üzleti karrierjét a Szovjetunió széthullása után kezdte. A volt tagállamok területén szerezte be későbbi légiflottáját, személyzettel együtt. Ott jutott a fegyverekhez is, amelyeket aztán bárkinek eladott Ázsiában, Afrikában és Dél-Amerikában. Amerikai források szerint szállított az al-Kaidának és a táliboknak is. Ezt ő tagdta, azt mondta, épp a tálibokkal harcoló helyi haduraknak adott el fegyvereket. Afrikában különösen Angolában volt aktív – But mint a szovjet katonai tanácsadók portugál, francia tolmácsa meglehetős tapasztalatokat szerzett a nyolcvanas években az afrikai országban.
Nem meglepő, hogy Lavrov most védelmébe vette az egykori szovjet tisztet. But 2003-ban Moszkvában telepedett le, miután több nyugati kormány elfogatási parancsot adott ki ellene. Az orosz titkosszolgálat akkor azt nyilatkozta: nincsenek ellene terhelő bizonyítékok.