Pünkösdi királyságra készül Nick Clegg

A századik napjához érkezett koalíciós kormány nehéz gazdaságpolitikai döntések elé néz, de a liberális demokrata vezető – aki átmenetileg átveszi az ország vezetését – látni véli az alagút végét.

Megkezdte évi rendes szabadságát David Cameron. A 44 éves kormányfő a vakáció első napjait a buckinghamshire-i vidéki hivatali rezidencián, Chequersben tölti, majd a család a délnyugat-angliai Cornwallba teszi át székhelyét. A família feltehetőleg nemcsak a nemzetközi politikai „divathoz” igazodva támogatja a brit turizmust, de helyhez köti őket az is, hogy Samantha Cameron hamarosan életet ad negyedik gyermeküknek. A házaspár múlt év elején vesztette el elsőszülött, súlyos fogyatékokkal élő kisfiát, Ivánt.

Cameront távollétében koalíciós partnere, Nick Clegg helyettesíti, noha hivatalosan változatlanul a konzervatív politikus vezeti a szigetországot. Az Egyesült Királyság utoljára 1916-ban volt liberális demokrata irányítás alatt. David Lloyd George az első világháború idején költözhetett be a Downing Street 10.-be, és hat éven át szolgált miniszterelnökként. Clegg és családja Spanyolországban töltötte az elmúlt két hetet, ahonnan a nemzetközi jogász feleség és három kisfiú édesanyja, Miriam származik.

Hétfőn tartott beszédében Clegg hangsúlyozta, hogy a „partneri viszony szellemében” látja el feladatát, bevallva, a május 6-i választás előtt nem gondolta, hogy erre egyhamar sor kerül. A száznapos mérföldkő kapcsán kifejtette, míg megfigyelők korábban erőtlen koalíciótól tartottak, most „túl radikálisnak” minősítik az elért eredményeket. A kormány átmeneti vezetőjének elsődleges feladata az lesz, hogy költségvetési megszorításokat mindenkivel elfogadtassa. Mindezt annak tudatában teszi, hogy a Liberális Demokraták népszerűsége alaposan megcsappant, 23-ról 13 százalékra esett vissza a választások óta.

Sok liberális érzi úgy, hogy Clegg eladta a lelkét az ördögnek, azaz a választáson a legtöbb, de az önálló kormányzáshoz nem elegendő szavazatot kapott toryknak. A Microsoft londoni irodájában rendezett kérdezz-felelek eseményen azonban Clegg az eddigi csúcspontok között említette magának a koalíciónak a létrejöttét.

– A „különböző eszméket valló” két párt, amely az eddigi szokástól eltérően előre meghatározta, hogy pontosan öt évig marad kormányon, képes a radikális reformokra, többek között az egészségügy és az oktatás terén, mindeközben nagyobb beleszólást biztosít az embereknek a helyi ügyek intézésébe. „Fájdalmas” döntések születtek a közkiadások normalizálása, a költségvetési deficit csökkentése érdekében. Mindenki elfogadja az elengedhetetlen megszorításokat, de fontos, hogy ezek a lehető legtisztességesebb, legigazságosabb módon valósuljanak meg, nemcsak a tehetős délkelet-angliai országrészre gondolva – mondta a liberális politikus. Clegg a maga részéről már látni véli a recesszió végét.

A miniszterelnök-helyettes szerdán országjáró körútra indul. A helyzetfelmérés segítséget nyújthat a jövő évi költségvetés kiadási oldalának elkészítéséhez, amelynek ismertetésére októberben kerül sor.

A kormányzás érdekes fejleménye, hogy Alan Milburn személyében immár a harmadik közismert munkáspárti politikus vállalt fontos tanácsadói szerepet a koalícióban. Az „ősblairistaként” emlegetett volt egészségügyi miniszter, akinek reformjavaslatai a Labour kormányzása idején papíron maradtak, „társadalmi mobilitási cárként” tevékenykedik majd Cameron mellett. A brit sajtó alig leplezi reményét, hogy pünkösdi királysága idején Clegg hasonló bakikat követ el, mint az első általa levezényelt parlamenti interpellációs félóra során, amikor felkészületlenül „törvénytelennek” minősítette az iraki háborút.

A miniszterelnök-helyettes a kabinet termében a Downing Street 10.-ben
A miniszterelnök-helyettes a kabinet termében a Downing Street 10.-ben
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.