Hiába fenyeget a Pentagon
Julian Assange, a weblap főszerkesztője azonban egy svéd televíziós interjúban közölte, hogy mindenképpen nyilvánosságra hozzák az újabb dokumentumokat. – Ezek az iratok húszezer ember haláláról tartalmaznak információt – mondta Assange. Hozzátette: a háború irányításáról, a civilek szerepéről és haláláról tartalmaznak fontos információkat a dokumentumok. Elmondta azt is, hogy ezúttal minden egyes oldalt átfésülnek. A közel 15 ezer titkos fájl közül már hétezret ellenőriztek, nehogy közzétételükkel bajba sodorják az amerikaiakkal együttműködő afgán polgárokat.
A WikiLeaks akkor vált az egész világon ismertté, amikor július végén több mint hetvenezer titkos iratot szivárogtatott ki az afganisztáni hadműveletekről. A dokumentumokban olyan afgánok neve is fellelhető, akik információkat szolgáltattak az ázsiai országba vezényelt amerikai erőknek. Washington szerint a kiszivárogtatott bizalmas információk súlyos következményekkel járhatnak az ázsiai országban harcoló amerikai katonákra, szövetségeseikre és afgán partnereikre nézve, emberéletek foroghatnak kockán.
Washington a múlt héten nyomatékosan kérte a Wiki-Leakstől, hogy ne jelentesse meg a még birtokában lévő titkos dokumentumokat, hanem adja át őket, és törölje archívumaiból. Washington félelmeit igazolja a tálibok bejelentése, amely szerint a közzétett dokumentumok alapján megpróbálják „levadászni” a külföldi „betolakodókkal” együttműködő afgánokat – jelentette az MTI.
– Hírszerzési forrásokból tudjuk: az al-Kaida és a tálibok utasították embereiket, hogy fésüljék át a dokumentumokat, és véleményem szerint a lehetséges következmények nagyon súlyosak – értékelte a kiszivárogtatást Robert Gates. Az amerikai védelmi miniszter a USS Higgins fedélzetén egy matróznak válaszolva azt is hozzátette: egyelőre nem tudnak olyan afgánról, akit a WikiLeaks lépése miatt öltek volna meg a szélsőségesek.
A védelmi minisztérium szóvivője, David Lapan ezredes szerint az sem elég, ha a Wiki-Leaks átnézi az iratokat, mert nincs meg a szakértelmük ahhoz, hogy eldöntsék, mi a túlságosan érzékeny információ. Lapan nem tudta, mikorra várható az újabb dokumentumok publikálása. – A WikiLeaks körülbelül annyira megbízható, mint Észak-Korea – idézte az ezrdes véleményét az AP hírügynökség.
A CIA egyik magas rangú munkatársa eközben a BBC-nek úgy nyilatkozott: a „szivárgás” szinte elkerülhetetlen volt, szeptember 11-e óta a terror elleni hatékonyabb harc jegyében egyre többen ismerhetnek meg egyre több titkos információt. – Ez alapvetően pozitív, van azonban egy sötét oldala is. Ezt láttuk most – mondta Michael Hayden tábornok.