Európa nem kér klóntejet
Egyesek a szívükhöz kaptak, mások csak legyintettek, amikor Nagy-Britanniában kiderült, hogy egy farmer klónozott szarvasmarha utódaitól származó tejet és húst adott el. A brit Élelmiszerszabvány Ügynökség (FSA) sürgős vizsgálatot ígért, a szupermarketek pedig nem győzték bizonygatni, hogy náluk garantáltan nem lehet efféle termékeket kapni.
S hogy mit szól mindehhez a belső piacot szigorúan szabályozó EU? Semmit, hiszen –ismerte be egy európai bizottsági szóvivő – a jelenlegi uniós jogszabályok nem vonatkoznak a klónozott állatok ivadékaiból készülő húsra vagy tejre. Az Európai Parlament nemrég megszavazta ugyan, hogy az ilyen árukat tiltsák ki az üzletekből, ám ez a javaslat leghamarabb szeptemberben kerül a tagállamok elé (a sorsa tehát bizonytalan).
Kihasználták a nagy-britanniai fejleményeket a klónozás ellen kampányoló szervezetek, amelyek újult erővel nyomulnak Brüsszelben, a betiltást követelve. Az unióban teljes a zűrzavar: az Európai Bizottság ez év végére ígért részletes jelentést az állatok klónozásáról. Nem lesz okosabb az sem, aki az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság véleményére kíváncsi – az EU-ügynökség 2008-ban egyszer már biztonságosnak minősítette a klónozott szarvasmarhákból és sertésekből előállított ételeket, de most új tudományos véleményen dolgozik.
Mossa kezeit a brit FSA-vezér. Noha Tim Smith közölte, hogy a hírbe hozott farmernek (és bárki másnak) a hatóság engedélyére lenne szüksége a klóntermékek forgalmazásához, azt is elismerte: minden tenyésztőt képtelenség ellenőrizni. „Nem állhatunk ott minden egyes állat mellett, azt figyelve, hogy mi történik vele a születésétől a haláláig” – magyarázta.
Még a tilalom mellett kardoskodó európai parlamenti képviselők sem vonják kétségbe az élelmiszerek biztonságosságát. Corinne Lepage francia EP-képviselőnő inkább azt kifogásolta a klónozás kapcsán: „Ez a technika komoly kérdéseket vet fel az állatjólét és az etika területén.” Az európai közvélemény mindenesetre nem rajong sem a klónozott állatokért, sem a genetikailag módosított élelmekért.
Lehűtötte viszont a kedélyeket Grahame Bulfield, a Roslin Intézet egykori igazgatója (itt született az első, felnőtt testi sejtből klónozott emlős, Dollybárány). „A klónozott állatok genetikailag egyáltalán nem módosítottak, pontosan olyanok, mint az egypetéjű ikrek. Ráadásul a tej ezúttal nem a klóntól származik, hanem az utódaitól, amelyek természetes úton születtek.”
Egyszóval, vihar egy pohár tejben.