Listavezető a pakisztáni al-Kaida

A határokon átnyúló terrorizmus jelenti továbbra is a legnagyobb veszélyt az Egyesült Államok számára– állapítja meg a washingtoni külügyminisztérium friss jelentése, amely figyelmeztet: az amerikaiak körében sem ismeretlen az iszlám szélsőségesség. Magyarországot a megbízható partnerek közé sorolják a terrorelhárításban.

Az al-Kaida pakisztáni magja maradt 2009-ben is a legjelentősebb, amerikai földet veszélyeztető terrorszervezet. Alkalmazkodóképes és rugalmas terrorcsoportnak bizonyult, amelynek továbbra is feltett szándéka, hogy megtámadja az Egyesült Államokat és a külföldi amerikai érdekeltségeket – szögezi le a washingtoni külügyminisztérium a tavalyi évre vonatkozó globális jelentése, amelyet csütörtökön ismertettek. A tárcát a kongresszus kötelezi, hogy évente értékelje a terrorizmust a világban.

Az Obama-adminisztráció terrorizmusellenes stratégiájának központi eleme – erősíti meg a jelentés –, hogy aláássa az al-Kaida világnézetének vonzerejét, izolálja az erőszakos szélsőségeseket. Ez azt jelenti: szembe kell szállni azokkal a – többi közt – „gazdasági feltételekkel” (magyarul: a szegénységgel és a kilátástalansággal), amelyeket az USA ellenségei a terroristák és a szponzorok toborzásában a maguk javára használnak ki. Ennek jegyében Washington fokozottabb segélyprogramokon dolgozik a leginkább érintett országok, például Pakisztán vagy Jemen javára.

A tavalyi év több példával is szolgált ugyanakkor arra vonatkozóan: az Egyesült Államok területe és egyes amerikai állampolgárok gondolkodása sem mentes az iszlám szélsőségességtől. Az al-Kaida működési övezetének az USA is része. Öt, Virginia államból való amerikait terroristakapcsolataik gyanújával vettek őrizetbe Pakisztánban. Többek az al-Sabaab szervezethez csatlakoztak Szomáliában. Az állandó amerikai tartózkodási engedéllyel rendelkező Najibullah Zazi ellen robbantásos merényletkísérletek vádjával folyik jelenleg is eljárás. David Headley bűnösnek mondta magát a több mint 160 halálos áldozattal járó, 2008. novemberi, mumbai terrortámadásokhoz kapcsolódó bűncselekményekben. A tavaly novemberi vérengzés egy texasi bázison, amelyért Nidal Hasan őrnagyot vonják felelősségre, annál is inkább a belföldi terrorizmus új arcát mutatta, mivel Hasan a szintén amerikai, ám az Al-Kaida az Arab-félszigeten elnevezésű szervezethez tartozó Anvar al- Aulaki imámhoz fordult útmutatásért.

Az imám – az egyetlen amerikai, akinek az elnök engedélyezte a likvidálását – Jemenben kétszer is fogadta a karácsonyi „alsóneműs” merénylőt, a nigériai Umar Farouk Abdulmutallabot, aki sikertelenül próbált felrobbantani egy Amszterdamból Detroitba tartó repülőgépet.

A terrorizmus állami szponzorainak listáján továbbra is Irán, Kuba, Szíria és Szudán szerepel, s Észak-Koreát is felelőtlen országnak nevezi a jelentés nukleáris programja miatt.

Magyarországot a terrorizmusellenes erőfeszítésekben „következetes és megbízható partnernek” tartják Washingtonban. A jelentés első helyen emeli ki az afganisztáni erőfeszítéseket, amelyekben – a csapatbővítés tavalyi bejelentése értelmében – mintegy ötszáz fő vesz majd részt hazánk részéről. „A döntés nem volt egyértelmű, de pártokon átnyúló támogatást kapott” – utal a szöveg egy volt guantánamói fogoly hazai befogadására.

Megemlítik: a magyar hatóságok őrizetbe vették a Magyarok Nyilai Nemzeti Felszabadító Hadsereg szélsőjobboldali csoport tagjainak a zömét, és bár a magyar törvények nem adnak lehetőséget hazai terrorszervezetek megnevezésére, a hatóságok alaposan figyelemmel kísérik a potenciálisan szélsőséges csoportokat, és ebben az amerikai partnerszervekkel is szorosan együttműködtek.

Öngyilkos merénylő felrobbantotta a pesavari határrendőrség parancsnokának kocsiját
Öngyilkos merénylő felrobbantotta a pesavari határrendőrség parancsnokának kocsiját
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.