Fúróiszappal fojtották el a szivárgást
Helyi idő szerint kedd éjfélre leálltak a BP munkatársai a Deepwater Horizon kitermelő platform szivárgó olajkútcsonkjának fúróiszappal való elfojtásával: a művelet nyolcórás erőfeszítés után meghozta gyümölcsét. – A kút nyomását most a fúróiszap hidrosztatikus nyomása határozza meg –közölte a vállalat.
Ezzel a technológiával korábban már megpróbálkoztak, de eredménytelenül, mert a kút nyomása akkor túl erősnek bizonyult. Azóta viszont új zárósapkát illesztettek rá, ami július idusa óta lényegében megakadályozza a szivárgást – de csak átmeneti megoldásként.
Szakemberek az iszapos elfojtást tartják az utolsó előtti lépésnek a három és fél hónapja felrobbant, majd a Mexikói-öbölben elsüllyedt platform „eltemetésében”. – Meg akarunk győződni róla, hogy teljesen, de teljesen bedöglött. Semmi se jöjjön aztán elő a sírból! – nyilatkozta Steven Chu amerikai energiaügyi miniszter, Nobel-díjas fizikus.
Thad Allen, a parti őrség nyugalmazott tengernagya, a kormány és a BP – a katasztrófát okozó platform bérlője és működtetője – embereiből álló válságstáb vezetője is óvatosságra intett: a végső bizonyosságot a két mentesítő kút hozza meg, 10–14 nap múlva. Ekkor iszappal és cementtel verik az utolsó „szeget” a kút „koporsójába”. E mentesítő kutakat hónapok óta fúrja a BP óriásvállalat.
A héten ismertetett adatok szerint az elmúlt több mint száz napban elképesztő menynyiségű, 757 millió liter nyersanyag ömlött a Mexikói-öbölbe. Ez nagyságrendben annak felel meg, mintha minden munkaképes amerikai négy liter szennyet öntött volna oda. Carol Browner, a Fehér Ház energiaügyi tanácsadója szerdán közölte: ennek a mennyiségnek a háromnegyedét fogták fel, égették el a vízfelszínen, oszlatták szét vagy más módon semmisült meg.