A homoszexuális viszonyra Magyarországon is rákérdeznek
Arra viszont rákérdeznek, hogy a női jelentkezőnek volt-e terhességmegszakítása, szült-e a közelmúltban, mert ők nem adhatnak vért. Arra is rákérdeznek, hogy volt-e az illetőnek a fertőzésátvitel szempontjából kockázatos nemi kapcsolata –például óvszer nélküli nemi kapcsolat, homoszexuális viszony. Ha erre igennel felelnek, akkor a vérvételen ott lévő orvos dönti el, hogy a kockázatos nemi kapcsolat kizáró tényezőnek számít-e.
Magyarországon véradásra minden 18 és 65 év közötti egészséges felnőtt ember jelentkezhet. A véradás előtt arról nyilatkozik: a vérét alkalmasnak tartja arra, hogy betegeknek beadják gyógyítási célból. A véradásra való alkalmasságot mindig orvos dönti el, a véradó részletes kikérdezése és fizikális vizsgálata után.
Időleges kizárást alkalmaznak például a kívánatosnál alacsonyabb hemoglobinszint, nátha, torokgyulladás, herpesz esetén, kis és nagy műtétek után. Végleges kizárást jelentenek egyes fertőző megbetegedések (pl. HIV-veszélyeztetettség), vérképzőszervi betegségek, kezeletlen magas vérnyomás betegség.
Fontos szempont, hogy a véradással ne ártsanak a véradónak, de a vérkészítményt kapó beteg maximális biztonságáról is alapos vizsgálatok (hepatitis B- és C-, szifilisz-, HIV-tesztek végzése) segítségével gondoskodnak. Miskovits Eszter szerint évente 440 ezer vértesztet elemeznek, ebből egy-két esetben derül ki, hogy a véradó HIV-fertőzött volt.