Bővülhet a maszekvilág Kubában

A kubai vezetés kiigazításokra készül a szigorúan központosított gazdasági modelljében. Az állami szektor egymilliós munkaerő-feleslegének leépítését egyebek között az egyéni vállalkozások körének szélesítésével kívánják megoldani – jelentette be Raúl Castro államfő a parlament vasárnapi ülésén. Mint mondta, a minisztertanács július derekán a kommunista párt és a szakszervezet képviselőivel tartott közös tanácskozásán döntött a fokozatosan meghozandó lépésekről. Világosan jelezte, hogy nincs szó valamiféle piacgazdasági modellről, hiszen „az alkotmány szocialista jellege visszafordíthatatlan”.

A parlament ülésén ezúttal is üresen maradt Fidel Castro széke, aki pedig az utóbbi hetekben majd egy tucat alkalommal megjelent a nyilvánosság előtt, jelezve, hogy immár jó egészégi állapotnak örvend. Maga Raúl –aki hivatalosan 2008 februárjában vette át az állam- és a kormányfői tisztet beteg bátyjától –beszédében idézte a július 26-i nemzeti ünnep szónoka, Machado Ventura alelnök kulcsmondatát: „Felelősségteljesen haladunk, lépéséről lépésre, olyan ütemben, amelyet mi határozunk meg (tehát nem a reformokat sürgetők - a szerk.), improvizációk és sietség nélkül, hogy ne hibázzunk, ne hozzunk olyan intézkedéseket, amelyek nem felelnek meg a jelenlegi feltételeknek.”

Raúl öt év alatt kívánja leépíteni az egymillió felesleges munkaerőt az állami szektorban. Mint mondta, vizsgálják a munka szerinti bérezés módozatát is, mert „véglegesen meg kel szabadulni attól a képzettől, hogy Kubában munkavégzés nélkül is lehet élni”. Ugyanakkor igyekezett mindenkit megnyugtatni, hogy senkit sem hagynak majd magára szociális ellátás nélkül.

Kubában a Szovjetunió öszszeomlását és ezzel a bőkezű segélyezés megszűntét követően a kilencvenes években engedélyeztek már bizonyos szakmákban magánvállalkozásokat. Utóbb azonban adó- és adminisztratív intézkedésekkel igyekeztek korlátozni körüket. Most ismét fordulatra lehet számítani. Tavaly a parlagon hagyott földterületeket kezdhették művelni egyéni gazdák, a közelmúltban pedig a fodrászokból lettek egyéni vállalkozók, és legalizálták a magántaxizást is. Raúl Castro jelezte, hogy egyrészt kiszélesítik majd a vállalkozások körét, másrészt folyik az adórendszer kidolgozósa ahhoz, hogy egyéni vállalkozók családtagjaikon kívül is alkalmazhassanak munkaerőt, ami eddig nem volt engedélyezett. A Reuters kommentárja szerint a fenti intézkedések jelentős változást hozhatnak a karibi szigetországban, ahol a gazdaság 90 százalékát az állam ellenőrzi, a lakosság fő panasza pedig az, hogy havonta mindössze 18 dollárnak megfelelő a havi bér.

Parlamenti beszédében Raúl Castro első ízben szólt a nyilvánosság előtt arról, hogy félszáz politikai fogoly szabadon bocsátásáról határozott, egyeztetve a kubai egyházzal és a spanyol kormánnyal. (21-en már távozhattak is külföldre.) Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy „nincs büntetlenség a haza ellenségeinek és azoknak, akik megpróbálják veszélybe sodorni a függetlenségünket”. Mint mondta, Obama beiktatása óta ugyan „kevesebb a retorika”, sőt tárgyalások is folynak Washingtonnal, ám lényegében „semmi sem változott” a viszonyban, hiszen maradt a fél évszázada elrendelt amerikai embargó.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.