Tizenkilenc év tizennégyezer életért
Az ENSZ ösztönzésére létrehozott ad hoc bíróság emberölésért, kínzásért, nemi erőszakért és különböző emberiség elleni bűntettek miatt 35 év börtönt szabott ki rá. Az ítélet szerint azonban csak 19 évet kell letöltenie: 11 évig ugyanis előzetes letartóztatásban volt, amihez a bíróság még külön hozzáadta azt az öt évet, amit „jogtalanul” töltött rács mögött egy kambodzsai haditörvényszék döntése nyomán.
Csak a Tuol Slengben 14 ezer ember lelte halálát, mégis az ítéletet az ECCC szerint számos enyhítő körülmény indokolja. Duch együttműködött a hatóságokkal, vallomása kimerítően leírta a vörös khmer haláltáborok működését, többször is kifejezte, hogy megbánta a tetteit. Ha később méltónak ítélik rá, feltételesen szabadon is bocsáthatják az egykori börtönigazgatót. A bíróságra azonban vélhetően nagy nyomást gyakorol a kambodzsai kormány. Hun Szen, az 1998 óta hivatalban levő miniszterelnök maga is Pol Pot katonája volt, de rajta kívül még a maoista diktatúra több kiszolgálója tölt be vezető pozíciókat az ország közigazgatásában.
Ez lehet a fő oka, hogy amíg egy ír fotóriporter, Nic Dunlop rá nem bukkant az álnéven rejtőzködő Duchre egy faluban, a kambodzsai hatóságok nem is igen keresték.
A Reuters szerint Duch rezzenéstelen arccal hallgatta végig az ítéletet, a tárgyalóteremben azonban többen a könnyeikkel küzdöttek. „Megölhetsz 14 ezer embert, és nem kapsz érte csak 19 évet – tizenegy órát minden egyes életért – mi az? Vicc!” – mondta keserűen egyikük, akinek az apját ölték meg. A legjellemzőbb álláspont azonban a diktatúra bukása után születetteké, akik alig tudnak valamit Pol Potról és az ország lakosságának negyedét kiirtó rendszeréről. Az 1990-es évek második felétől még történelemből sem tanítják nekik. Így legtöbbjük nem is érzi igazságtételnek az ítéletet – csupán szenzációnak.