Putyin munkát kínált a bukott ügynököknek

Tizedére csökkentette saját kémtörténete értékét Anna Chapman. Az Egyesült Államokból június végén kitoloncolt tíz orosz kém legismertebb arca, a volgográdi születésű Anna a Komszomolszkaja Pravda (KP) bulvárlap szerint huszonötezer dollárért már hajlandó lenne interjút adni, míg a The New York Post arról írt, hogy a 28 éves hölgy negyedmillió dollárt kérne azért, hogy beszámoljon kémélete hétköznapjairól. Igaz, a börtön helyett végül orosz–amerikai kémcserével végződő történet iránt nem akadt érdeklődő...

Annak ellenére, hogy a „kémbotrány” presztízsveszteséget jelentett Moszkva számára – többek között azért, mert a hálózat inkább komolytalannak, semmint veszélyesnek bizonyult, érdemi kémkedés nem állt mögötte –, Vlagyimir Putyin személyesen találkozott a tíz ügynökkel. A kormányfő – aki maga is hírszerző volt a nyolcvanas évek NDK-jában –a hét végén újságíróknak megvallotta, hogy a kötetlen beszélgetésen még hazafias dalokat is énekeltek közösen. Ezután Putyin részletesen ecsetelte a kémek áldozatos munkáját, megjegyezve, hogy árulás áldozatai lettek, az árulót név szerint ismeri. „Az ilyenek alkoholistaként vagy kábítószeresként végzik az utcán, mint történt legutóbb is egy árulóval” –mondta Putyin, amit a sajtó a június közepén szívinfarktusban elhunyt Szergej Tretyjakra tett utalásként értett. Az egykori orosz hírszerző tiszt 2000-ben kért menedéket az Egyesült Államoktól. Putyin biztosított mindenkit afelől is, hogy a volt ügynökök megbecsült munkára számíthatnak a jövőben is.

Különösen Anna Chapman, akinek népszerűsége a legmagasabbra szökött: szülővárosában róla szóló csasztuskaversenyt hirdettek, a Vlagyimir Zsirinovszkij vezette Orosz Liberális Demokrata Párt (LDPR) pedig a helyi törvényhozásba juttatná be a sajtó által nőiessége okán „90-60-90-es ügynöknek” elkeresztelt Annát. (A Kremlközeli „kváziellenzéki” párt 2008-ban hasonló módon parlamenti képviselővé tette meg a polóniumbotrányban elhíresült Andrej Lugovojt, akit a brit hatóságok azzal vádolnak, hogy 2006-ban Londonban eltette láb alól a szigetországba szökött egykori titkosszolgálati tisztet, Alekszandr Litvinyenkót.)

Bár Putyin nem részletezte, hogy milyen munka várhat a bukott ügynökökre, a Trud napilap korábbi hírszerzőknél érdeklődve arra jutott, hogy a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) és a Külső Elhárítási Szolgálat (SZVR) adminisztratív, oktatói pályáján túl az üzleti életben, különösen az állami projektekben részt vevő építőipari cégekben látják szívesen az egykori ügynököket.

Anna Chapman
Anna Chapman
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.