Győztek a karikaturisták
A Reflex cseh hetilapban tavaly Mares Stepán politikai comicsot közölt, amelyben Jirí Paroubek, a cseh szocdemek (CSSD) akkori elnökének második felesége, Petra a barátnőinek jóval idősebb férjéről, leginkább intim kapcsolatukról, regél. „Az egyik este Jirko diadalittasan tért haza, mert sikerült megbuktatniuk a Topolánek-kormányt. Akkor én nemcsak dúvadnak, hanem gyönyörűnek, valóságos Alain Delonnak láttam őt. Az ágyban igazi tigrisként viselkedett. Így fogant meg az új Paroubek” – olvasható a rajzok alatt.
Az éppen várandós Petra Paroubková személyiségi jogainak, valamint az időközben megszületett Margaritta becsületének védelmében feljelentette és a bírósági döntés révén próbálta bocsánatkérésre kötelezni a szerzőt. – Mares úr jól tudta, hogy veszélyeztetett terhes vagyok, mégis ilyen ocsmányságot követett el ellenem. Ráadá sul azt sugallja, mintha a páromban csak a politikai sikerek hatására lenne férfierő. Elégtételt követelek! – nyilatkozta a lapokban.
Pozsonyban ugyancsak tavaly Robert Fico döntött úgy, hogy bepereli a pozsonyi Sme szerkesztőségét. Ő is bocsánatkérést, ráadásul 33 ezer eurós kártérítést követelt tőlük, mert egyik karikatúrájukkal szerinte gúnyt űztek az egészségi állapotából.
A kifogásolt rajzon Shooty, a legnagyobb példányszámú szlovák napilap háziszerzője a hátát fájlaló, akkori miniszterelnököt ábrázolta, aki az orvosának hátgerincfájdalmakra panaszkodik. Mire ő a röntgenfelvételt szemlélve azt válaszolja neki, hogy ez a fájdalom fantomszerű, hiszen nincs is gerince. Az exkormányfő felperesként azzal érvelt, hogy éppen súlyos derékfájdalmak gyötörték, amikor a karikatúra megjelent.
A cseh legfelsőbb bíróság a múlt héten elutasította Petra Paroubková beadványát. – A kifogásolt comics semmiképpen sem pornó, hanem bizonyos túlzásokat tartalmazó, alapvetően azonban Jirí Paroubeket kipellengérező politikai szatíra – érvelt a bírónő. Ugyanígy vélekedett a pozsonyi ügyről a szlovák elsőfokú bíróság is: – A karikatúra a politikus jellemtelenségét tette nevetségessé a szatíra eszközeivel, s nem az akkori egészségi állapotából csinált viccet – érvelt a bírónő, és a kassai székhelyű szlovákiai alkotmánybíróság nemrég nyilvánosságra hozott elvi állásfoglalását idézte: „a még elfogadható nyilvános bírálat határai a politikusok és más közszereplők esetében a legtágabbak, az egyszerű polgárokkal kapcsolatban pedig a legszűkebbek” – szögezték le az alkotmánybírák.
A két ügy főszereplői nem nyugodtak bele a bíróságok verdiktjeibe. Petra Paroubková a strasbourgi emberjogi bírósághoz fordul jogorvoslatért, Robert Fico pedig a pozsonyi másodfokú testülethez. Rendületlenül bíznak végső sikerükben. A szakértők viszont a sajtószabadság erejében.
Orbán Milosevics nyomdokain?
„Az Európai Unióban példátlan módon akarja ellenőrzés alá vonni a médiát a konzervatív magyar kormány. A Fidesz, amelynek Orbán Viktor korlátlan vezetője, az összes média ellenőrzését egy médiatanácsba kívánja összpontosítani, s ugyanakkor a lehető legnagyobb mértékben szabályozni szeretné az összes média tartalmát, beleértve az internetes médiát is” – írta a Hospodárské Noviny című cseh gazdasági és politikai napilap hétfőn. A napilapokban és a hetilapokban igyekeznek bevezetni a kötelező válaszadást, az új médiatanács pedig súlyos büntetéseket szabhat majd ki a sajtóra. A lap hozzáteszi: ez olyan eljárás, amelyet Robert Fico szlovák kormánya használt, és arra emlékeztet, ahogyan Szlobodan Milosevics rendszere próbálta megsemmisíteni a kilencvenes években a független szerb sajtót. (MTI)