Léggé vált menekültek
Ez a nyár más, mint az eddigiek. Afrika és Itália között kiválóak az időjárási viszonyok, mégsem hallani a szicíliai partokra nap mint nap százával érkező bevándorlókról. Az innen délre levő első olasz sziget, Lampedusa éveken át zsúfolt menekülttábora is kiürült.
Amióta Róma és Tripoli 2008 augusztusában közös határellenőrzésről állapodott meg, a bevándorlók eltűntek. Legfeljebb az adriai kikötőkbe befutó hajók konténereiben fedeznek fel kurd menekülteket.
Illegális bevándorlókat nem látni az olasz partokon. Nem tudnak idáig eljutni. A líbiai vizeket ellenőrző olasz csendőrhajók feltartóztatják őket. Ha sikerül olasz felségterületre hajózniuk, akkor innen fordítják vissza őket Líbiába.
Ez történt azzal a közel 250 fős eritreai csoporttal is, melyet az olasz emberjogi szervezetek
július eleje óta keresnek. Annyit kiderítettek, Líbiába visszatoloncolva az eritreaiak két hétig börtönben raboskodtak. Itt az olasz közszolgálati televízió ellenzéki csatornája talált rájuk. A kelet-afrikaiak elmondása szerint líbiai őreik bottal verik őket. Az EU, majd a római diplomácia tiltakozására 205 eritreait szabadon engedtek: Tripolitól 800 kilométerre, a sivatagban hagyták őket papírok és pénz nélkül.
– Líbia nem csinál ügyet az eritreaiakból – közölte Tripoli római nagykövete, Hafed Gaddur. Majd Moammer el-Kadhafi líbiai vezető azt nyilatkozta, hogy országának nincs pénze több ezer bevándorlót etetni és elszállásolni.
Miután a Berlusconi-kormány levette napirendről a menekültkérdést, sem a közvélemény, sem a sajtó nem mutat érdeklődést az illegális migráció iránt. Szicíliában az eddigi afrikai idénymunkások helyét a románok vették át.
Az olasz munkapiacot kutató intézet szerint 2018-ig a külföldi munkaerő aránya előreláthatólag 53 százalékkal nő Olaszországban. A Caritas adatai szerint az EU-ban letelepedett afrikai bevándorlók egyötöde Itáliában él: kétharmaduk az északi régiók ipari üzemeiben dolgozik.