IMF: nem, EU: igen
A két politikus láthatóan oldott hangulatban volt. Orbán kiemelte: kormánya egyszerre szeretné megvalósítani a pénzügyi fegyelmet és beindítani a növekedést, ami hasonló a német keresztény-liberális kabinet politikájához.
A vihart kavart bankadóval kapcsolatban már mutatkoztak nézetkülönbségek a két politikus között. Merkel mindössze annyit mondott, Németországban kötelezik a bankokat, hogy egy alapba gyűjtsék a pénzt – a bajba jutottat ebből konszolidálják.
Hozzátette: Magyarország ugyan nem tagja az eurózónának, de az uniós stabilitási egyezményben foglaltak rá is vonatkoznak. Budapest tárgyalhat jövőre Brüsszellel, de csak annak alapján, hogy a költségvetési hiánya 2011-ben nem haladhatja meg a 3 százalékot. Orbán kifejtette: a bankadóval kapcsolatban Magyarországnak nem volt sok ideje. Ha tartani akarjuk a 3,8 százalékos hiánycélt, akkor szükség van erre a bevételre.
Ami az IMF-fel folytatott tárgyalásokat illeti, Orbán igyekezett mindenkit megnyugtatni, a hiányt tartani fogjuk, de mivel az IMF-megállapodás ősszel lejár, ezért a valutaalapnak semmilyen jogalapja nincs hosszú távú reformokat követelni. Jövőre a kormány már csak az Európai Unióval és nem az IMF-fel fog tárgyalni és megállapodni, miként akarja csökkenteni a költségvetés hiányát az unió által elvárt 3 százalék alá. A jövő évi költségvetés pedig ennek függvényében alakul majd – mondta.