Golyó lyuggatta ruhák a sírban
Mindennek azonban vége szakadt szerdán, amikor hosszas bukaresti jogi procedúra nyomán Nicolae Ceausescut, a néhai kommunista diktátort és nejét, Elena Ceausescut kihantolták a bukaresti Ghencea temetőben található sírjaikból.
A Ceausescu házaspárt 1989. december 25-én, a romániai forradalom alatt végezték ki, miután a rögtönítélő bíróság – a többi között a nép sanyargatása miatt – halálra, valamint teljes vagyonelkobzásra ítélte őket. Az ítéletet Targovistéban azonnal végrehajtották, majd a két tetemet Bukarestbe szállították, ahol december 30-án titokban elföldelték. Feltételezett sírjaikat nosztalgiázók hada keresi fel minden évfordulón.
A kivégzőosztag elé állított házaspár három gyermeke közül a középső, az 1949-ben született Zoe öt évvel ezelőtt pert indított a nemzetvédelmi tárca ellen. A keresettel akarta elérni, hogy a minisztérium szolgáljon bizonyítékkal: a „Conducatort” és nejét tényleg a Ghenceában temették el, egyúttal rendeljék el a kihantolást, s adják ki a két halotti bizonyítványt is. Kiderült, a minisztérium semmilyen dokumentummal nem rendelkezik a temetésről. A temető nyilvántartásában pedig december 30-án, az állítólagos elföldelés napján nem szerepel semmilyen temetési bejegyzés.
Hosszas pereskedés után, 2008 februárjában a bukaresti ítélőtábla jogerősen kötelezte a nemzetvédelmi minisztériumot arra, hogy a felperesek számára szolgáltasson a temetésre vonatkozó megcáfolhatatlan bizonyítékot. Ezt azonban Zoe nem érte meg, helyette a pert bátyja, Valentin, és Zoe férje, Mircea Oprean folytatta.
A tárca az ítéletet mindmáig nem hajtotta végre. Tavaly a két felperesnek sikerült megszereznie a két feltételezett sír használati jogát, s az idén már kérvényezhették a tetemek kihantolását, hogy DNS-vizsgálattal megállapítsák, kik is nyugszanak a szóban forgó sírokban. A szerdai kihantolásban részt vevő Oprean elmondta: valószínűnek tartja, hogy a sírokban apósa és anyósa maradványaira bukkantak, ezt sugallták ugyanis a golyók által átlyukasztott ruhák és egyes tárgyi bizonyítékok. A végleges válaszra azonban egy hónapig, a DNS-elemzés lezárásáig várni kell. – Pozitív eredmény esetén a Ceausescu házaspárt a család „keresztény módra” akarja majd eltemetni – közölte Mircea Oprean. Ha a vizsgálatok bebizonyítják, hogy a két tetem a Ceausescu házaspáré, ez véget vet az elmúlt húsz évben lábra kelt mítoszoknak, amelyek szerint a sírokban két tábornok özvegyeit temették, és Ceausescuék még ma is élnek. De ennél is fontosabb, hogy a hozzátartozóknak ki kell majd adni a halotti bizonyítványokat. Ezek alapján elindulhat a hagyatéki eljárás és az újabb per az egykori diktátor vagyonának megszerzéséért. Időközben bizonyosságot nyert, hogy a statáriális bíróság vádjai több szempontból is túlzottak voltak. Így nem kizárt, hogy a halálos ítéletet megalapozó bűncselekményt nem lehet majd bizonyítani.
Ceausescuék hagyatékának nagy része a román állam tulajdonába került. A hatalmas értéket képviselő műalkotásokat Románia Művészeti Múzeuma őrzi. Bukarestben azonban nem is az esetleges visszaszolgáltatástól félnek. Inkább attól, hogy a kihantolás újabb muníciót ad a súlyos válsággal küszködő Romániában a baloldalnak.