A „top secret” nyomába eredt Amerika

Al-Kaida? Irán? Pakisztán vagy Afganisztán? Alig-alig faggatták ezekről szenátusi meghallgatásán James Clapper nyugalmazott tábornokot, az amerikai nemzeti hírszerzés leendő fejét.

Ugyanakkor szinte sorvezetőként használták a szenátorok a kétórás „vallatáson” a The Washington Postot; a fővárosi lap háromnapos, már a hétfői első résszel komoly viharokat keltett cikksorozatban számol be az amerikai titkosszolgálatok elburjánzásáról az elmúlt évtizedben. „A szigorúan titkos világ, amelyet a kormány a 2001. szeptember 11-i terrortámadásokra válaszul hozott létre, olyan naggyá, kezelhetetlenné és titkossá vált, hogy senki sem tudja, mennyibe kerül, hány program működik a keretei között, és pontosan hány ügynökség végzi el ugyanazt a feladatot” – írta a Post, sokak számára hihetetlennek tűnő számokat említve. Ezek szerint 854 ezer fő rendelkezik Amerikában magas szintű nemzetbiztonsági átvilágítással, évi 50 ezer – vagyis olvashatatlanul sok – hírszerzési jelentés készül, és országszerte 10 ezer helyszínen háromezernél is több intézmény vagy vállalat foglalkozik terrorizmusellenes elhárítással és belbiztonsággal. Mindeközben senki nem akadályozta meg a tavalyi gyűlöletvérengzést Ford Hood texasi bázison, a karácsonyi bombamerénylet-kísérlet elkövetőjét pedig egy éber civil fülelte le a Detroitba tartó repülőgépen. Kit Bond, a szenátus hírszerzési bizottságának rangidős ellenzéki tagja az átdolgozott és nagyobb politikai felügyeletet kilátásba helyező hírszerzési felhatalmazási törvény mielőbbi elfogadását sürgette a riport nyomán; ezt bizottsági szinten már jóváhagyták.

Clapper tábornok, aki jelenleg a titkosszolgálati büdzsé négyötöde felett rendelkező Pentagon hírszerzési főnöke, azt ígérte a szenátoroknak: rendet teremt, és erélyesen lép majd fel, nem pedig – mint fogalmazott – „díszpintyként”. A nemzeti hírszerzési hivatalt ugyanis bírálói bürokratikus intézménynek tekintik, amelyen –mint Clapper elődje esetében –a CIA igazgatója könnyen átléphet a Fehér Házzal való egyeztetésben. A tábornok maga is elismerte, hogy ormótlanná nőtt például leendő személyes hivatala, ahol nem kevesebb mint 1500-an (!) dolgoznak.

A Post munkatársai két éven át dolgoztak a cikksorozaton, és hónapokkal ezelőtt egyeztették a hatóságokkal a kényes részleteket. Például azt az interaktív internetes oldalt, amelyen most átlag amerikaiak keresgélik a lakóhelyükön titkosnak tartott objektumokat. Mint fény derült rá, az érintett állami intézmények igyekeztek rendezni soraikat a riporthármas előtt, így a külügyminisztérium Washington térségében dolgozó csaknem 15 ezer alkalmazottja kapott előzőleg e-mail üzenetet, hogy mi a teendője. A hírszerzési igazgatóság pedig a Pentagonon keresztül szabályos „mítosz – valóság” helyesbítőt adott ki a külföldi tudósítóknak, így lapunk irodájának. Ebben például arra mutatnak rá, hogy a titkoszszolgák nyugdíj melletti visszafoglalkoztatása szeptember 11-e után jellemző volt ugyan, de ma már egyre kevésbé tipikus.

Oroszországban bővítették az FSZB jogkörét

Három bomba robbant egy északkaukázusi vízerőműben szerdán, miután ismeretlen fegyveresek megtámadták az objektumot. Az Oroszországhoz tartozó Kabard- és Balkárföldön lezajlott akció során két őr meghalt. A Bakszan folyón fekvő vízerőmű három generátorából kettő megsérült. Az áramtermelést leállították. A Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) már korábban is jelezte, az észak-kaukázusi terroristák támadásai a jövőben az infrastruktúra megbénítására irányulhatnak.

Két nappal a jól szervezett támadás előtt adta áldását az orosz parlament felsőháza az FSZB jogköreinek kiszélesítésére. A törvény értelmében az FSZB bírói jóváhagyás nélkül figyelmeztető utasítást küldhet magán- és jogi személyeknek, ha információik szerint tevékenységük növeli a terrortámadás veszélyét. Az FSZB utasításának ellenszegülő magánszemélyek 15 napra elzárhatók, illetve ezer, a jogiak pedig 50 ezer rubelig büntethetők (egy rubel kb. 7,5 forint). A tág megfogalmazás a törvény ellenzői szerint vonatkozhat az ellenzéki tüntetések résztvevőire, szervezőire, a sajtóra vagy éppen a vállalkozókra. Ugyanakkor nem világos, mit takar a figyelmeztető utasítás. (Moszkvai tudósítónktól)

James Clapper tábornok a szenátus hírszerzési bizottságában
James Clapper tábornok a szenátus hírszerzési bizottságában
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.