Arigona: híres, mert nemkívánatos

Gyakran volt címlapsztori, fotósok hajszolták, Arigona Zogaj azonban nem filmsztár és nem is úgynevezett „celeb”. A 18 éves koszovói albán származású lány azért lett híres, mert választott hazája, Ausztria nem kért belőle. Annyira, hogy Arigonát – két fiatalabb testvérével és édesanyjával együtt – az osztrák hatóságok nyolcéves jogi huzavona után kitoloncolták. A család már meg is érkezett Pristinába, ahol – Michael Spindelegger, a néppárti külügyminiszer szerint – vízumkérelem esetén számíthatnak az osztrák nagykövetség támogatására.

Az európai, s azon belül az osztrák menekültpolitika viszszásságait jól mutató történet 2001-ben kezdődött. A családfő, Devat Zogaj eladta munkaadója teherautóját, s a pénzből kifizette az őt Ausztriába vivő embercsempészeket. Ott menekültstátuszért folyamadott, amit elutasítottak. 2002 őszén újabb nyolcezer euróért feleségét és öt gyermekét is áthozatta.

Az illegálisan Ausztriában tartózkodó Zogajék folyamatosan kérelmekkel bombázták a hatóságokat. Ügyükben különböző szinteken, az alkotmánybíróságot is beleértve, több mint száz elutasító határozat született. A felső-ausztriai Frankenburgban letelepedett és beilleszkedett családot már 2005-ben kitoloncolás fenyegette, amikor a németet tökéletesen, ráadásul a helyi dialektusban beszélő Arigona akcióba lépett. A helyi lelkész, Josef Friedl által bújtatott lány üzeneteiben öngyilkossággal fenyegetőzött, ha szüleit feltennék a Pristinába tartó repülőre. A Profil magazin által 2009 emberének választott Arigona annyit elért, hogy édesanyja maradhatott, apját és négy testvérét viszont kitoloncolták. Az osztrák közvéleményt Arigonáék ügye alaposan megosztja. Sokan úgy gondolják, hogy Zogajék tipikus gazdasági menekültek, a szegénység elől, s nem pedig politikai okokból érkeztek. Az osztrák belügyi szervek is azt hangoztatták: Zogajékra nem vonatkozik a Genfi Menekültügyi Konvenció. A jobboldali-radikális pártok politikusai pedig minden alkalommal felhozták, hogy azért sincs semmilyen jogalapjuk, mert bűnös úton szerzett pénzből fizettek meg embercsempészeket.

A támogatók ezzel szemben humanitárius megfontolásokkal érvelnek. S azzal, hogy az elöregedő osztrák társadalomnak szüksége van az Arigonához hasonlatos, jól beilleszkedő, a nyelvet is kiválóan elsajátító bevándorlókra.

Hans JörgUlreich bécsi ingatlanfejlesztő kezdeményezésére az idén civil mozgalom alakult, amely az osztrák társadalomba beilleszkedett külföldi családok maradásáért harcol. Eddig több mint 12 ezren csatlakoztak hozzájuk. Zogajék mellett több mint hétezren tüntettek Bécsben –egyelőre mindhiába.

Arigona Zogaj osztrák osztálytársaival. Beilleszkedett, mégis mennie kellett
Arigona Zogaj (R) a 15-year old Kosovo girl, is welcomed by her classmates as she arrives at the her school in Voecklamarkt October 16, 2007. Zogaj went into hiding three weeks ago to avoid being deported with her father and four siblings who were expelled after living more than five years in Austria. The deportation of the ethnic Albanian family has triggered a debate about deporting foreigners who integrate only to lose appeals for asylum. REUTERS/Herwig Prammer (AUSTRIA)
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.