„Vakációs zavargások” Belfastban
Az északír biztonsági erők parancsnokhelyettese, Duncan McCausland bejelentette, hogy az ügyben vizsgálat indul. A rendőrséget, amely vízágyúkkal és gumibotozással válaszolt a támadásokra, különösen megdöbbentette, hogy a „szabadidősként” jellemzett forrongásban vakációzó gyerekek is részt vettek, a legfiatalabb közülük mindössze nyolcéves volt. A randalírozók kövekkel dobálták meg, lézertollal vakították el a rendőröket, illetve benzin- és csőbombákat hajítottak a biztonsági erők felé. Szerdára virradóra a tüntetők hat lövést is leadtak, egy méretes betondarabbal pedig súlyos sérülést okoztak egy rendőrnőnek.
A véres belfasti zavargások beárnyékolták a nagyrészt békésen lezajló júliusi felvonulási szezont. A több száz ünnepi esemény tetőpontja az Orániai Rend ünnepsége, arra emlékezve, hogy a névadó Orániai Vilmos 1690. július 12-én a Belfasttól délre található Boyne folyó melletti ütközetben legyőzte az ír katolikusok felkelését. Míg a belfasti rendőrfőkapitány a békefolyamatot elutasító disszidens katolikus republikánus csoportokat hibáztatta a feszültség szításáért, a biztonsági erők második embere a politikusokra, a hallgatásával tüntető, koronahű protestáns Peter Robinsonra, az autonóm kormány fejére és helyettesére, a nacionalista Sinn Feint képviselő Martin McGuinnessre hárította a felelősséget. Az 1998-as úgynevezett nagypénteki egyezmény szellemében kényszerűen együttműködő két közösség vezetője később közös nyilatkozatban ítélte el az erőszakot, a „huliganizmust és vandalizmust”, kiemelve, hogy a civilizált világban nincs helye a fegyveres fellépésnek.
A tévéközvetítések, online videofelvételek révén az egész világ nyomon követhette a zavargásokat, melyek a mindennapok valóságával ellentétes beállításba helyezték a gazdaságilag, politikailag egyaránt gyorsan fejlődő Ulstert. A megbékélésnek köszönhetően Belfastba látogató, a drámát átélő üzletemberek és turisták nem is értik, miért provokálják évről évre a protestáns felvonulók a háborgó katolikusokat. A decentralizált belfasti vezetés tudja, jó lenne, ha jövő nyárig megteremtené a vérontás elkerülését biztosító törvényes kereteket.