'Honnan tudja, veszélyes-e az olaj? Mi maga, biológus?'
Immár négy déli állam vizeire terjed ki a halászati tilalom a Deepwater Horizon kitermelő platform áprilisi katasztrófája nyomán. A halászat és az idegenforgalom egyedül itt, Louisianában évi 10 milliárd dolláros üzlet. Csak éppen nem az idén.
Olyan az amerikai parti őrség és a BP közös „panasznapja” az álmos Thibodaux-ban, mint a Tizenkét dühös ember jelenetsora, csupán a létszám magasabb valamivel. –Honnan tudja? Mi maga, biológus? – firtatja egy fiatal nő a BP egyik emberénél, hogy vajon mennyire veszélyes maga a szennyeződés, illetve az vízfelszíni olajégetés az emberre és az élővilágra. Mindeközben társa kamerával veszi a kérdezz-feleleket.
Egy félkarú férfi saját ötletét hozta el, rajzon is bemutatva, hogyan lehet jobban elszigetelni az olajfoltot. Egy floridai újságírónő pedig azért indít kampányt, hogy mindenki megtudja: a médiát nem engedik a hatóságok elég közel a szennyeződéshez. Itt vannak a munkaügyi minisztérium emberei is. Mint kérdésemre elmondják: tájékoztató brosúrákat hoztak, hogy mindenki, aki részt vesz a lefölözésben, tudja, mire jogosult, és mi számít tisztességes órabérnek. Húszezer ember vesz részt különféle munkálatokban. A színes bőrűek jo gaiért kiálló szervezet, az NAACP elnöke, Benjamin Jealous találkozót kért a BP vezetőjétől, mert úgy látják: a kisebbségekhez tartozókat alacsonyabb bérért fogadják fel.
– Itt voltam öt éve is, amikor a Katrina hurrikán pusztított. Akkor életeket mentettünk, most pedig az emberek megélhetését. Addig maradunk, amíg el nem hárítottuk a katasztrófát! – ragadja magához a mikrofont Mary Austin, a parti őrség századosa, helyi parancsnok. A BP fő képviselőjeként egy helybéli ember szólal fel, vaskos déli tájszólással. Papírról olvassa a kötelező kommunikációs paneleket, mint például: a BP teljes felelősséget vállal a történtekért, és minden jogos kárigénynek eleget tesz. Kicsit megnyomja a „jogos” szót. A helyi kárrendezési iroda ajtajára ki is írták: „zéró toleranciát” hirdetnek a csalókkal szemben.
A tegnapi volt az olajkatasztrófa 81. napja az USA déli partjai mentén.