Oroszország–USA 10:4

A legfeljebb vízilabdában reális végeredmény ezúttal egy, a hidegháborús időkhöz képest is jelentős ügynökcserét takar. Amerikában a feltűnően gyors egyezséget emelik ki.

Beismerő vallomásuk jutalmául megúszták az akár öt év börtönt, viszont azonnali kitoloncolás lett a sorsa az Egyesült Államokban a múlt héten lefülelt orosz ügynökháló tíz tagjának. Ezt csütörtökön rendelte el egy New York-i bíró, és azonnal fel is szállt velük a repülőgép Európa, azon belül Bécs irányában (ahol tegnap már meg is történt a kémcsere).

Cserébe, mint orosz források közölték, Dmitrij Medvegyev államfő négy, a Nyugat javára való kémkedésért elítélt személynek kegyelmezett meg, szintén elvárva, hogy ezért bűnösnek ismerjék el magukat. Köztük van Igor Szutyagin atomszakértő, akit 2004-ben tizenöt év börtönre ítéltek kémkedésért, valamint a moszkvai hírszerzés három egykori munkatársa.

Az amerikai visszhangok kiemelik, hogy feltűnően gyorsan egyezség született, és ezt azzal magyarázzák: Washington és Moszkva minél hamarabb szeretne túllépni a kínos ügyön, kapcsolataik deklarált „újraindítása” után. A pénteki TheWashington Post szerint Barack Obama elnök nem beszélt külön Medvegyevvel, de rábólintott a megállapodásra.

Megfigyelők rámutatnak: noha az ügynökbotrány – különösen a hálózat kiterjedtsége miatt – a hidegháborút idézi fel, konkrét kémtevékenységről és nemzetbiztonsági károkról nem beszélnek amerikai részről. Olyan „alvóügynökökről” van szó, akiknek a feladata a kapcsolatépítés volt meghatározó washingtoni és New York-i körökben. Összeesküvés (illetve közülük egyesek esetében pénzmosás) miatt vonták őket felelősségre. Mivel még diplomáciai fedésük sem volt, az amerikai illetékesek tudta nélkül dolgoztak idegen kormánynak – ez önmagában büntethető.

Mire a beismerő vallomásukra került a sor, elismerték a kémkedést – egyúttal mentesültek a pénzmosás vádja alól, amelyért pedig hosszú ideig rács mögött maradhattak volna. Csakúgy, mint oroszországi „pandantjaik”, akik közül az amerikai értékelés szerint többen sem egészségesek, és ez szerepel a washingtoni külügy kémcserére vonatkozó indoklásában.

Az ügy azért most – néhány nappal Obama és Medvegyev közös, júniusi hamburgerezése után – robbant ki, mert az FBI egyesek szökésétől tartott. A több szövetségi államban lefülelt hálózat tagjai az elmúlt hetekben a média, nem utolsósorban a bulvársajtó negatív sztárjai lettek John le Carré-krimibe illő életükkel. Az orosz születésű Anna Chapman viharos és színes magánéletéről és KGB-s apjáról is cikkeztek. Juan Lázaro egy hete bűnösnek vallotta már magát, de mostanra orosz neve is kiderült: Mihail Vaszenkov. Azt mondta, hogy szeretett fia kedvéért sem marad hűtlen a „szolgálathoz”. Párjának, a perui születésű New York-i újságírónőnek, Vicky Pelaeznek az oroszok szabályos életjáradék-csomagot ajánlottak, benne kétezer dolláros havi apanázzsal és költségtérítéssel. A tizenegyedik lefülelt személy, Christopher Metsos továbbra is szökésben van, miután Cipruson óvadék ellenében szabadlábra helyezték, és meglépett.

Az ügy egyik európai szála, hogy Londonban és Dublinban állítólagosan felhasznált hamis útlevelekkel kapcsolatban vizsgálódnak. Ez az év eleje óta nem annyira a hidegháborút, mint egy Hamasz-vezető dubai meggyilkolásának körülményeit idézi fel.

Orosz és amerikai gép a bécsi repülőtéren
Orosz és amerikai gép a bécsi repülőtéren
Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.