Felfedezték az utolsó európai diktátort
A héten azonban Moszkva ezt megtette, ha nem is közvetlenül, de a gyakorlatilag ellenőrzése alatt álló orosz televíziós csatornákon keresztül. Az NTV Lukasenkót maffiózó „keresztapaként" mutatta be, majd az angol nyelvű állami Russia Today sugárzott hasonló jellegű anyagot. Az azonban nem várható, hogy Moszkva hivatalosan is kifogást emel Lukasenko ellen, hiszen a Kreml számtalanszor jelentette ki, hogy Minszk a legközelebbi stratégiai partner, amelynek Oroszország másfél évtizeden át juttatott közvetve milliárdos támogatást.
Az orosz vezetést nem is annyira Lukasenko antidemokratikus vezetési stílusa irritálhatta, mint az, hogy a „keresztapa” az olcsó energiahordozók formájában juttatott anyagi támogatás mellett sem vált Moszkva kezes partnerévé. (Igaz, az olcsó gáz és a kedvezményesen kapott orosz kőolaj fehérorosz reexportjának hasznából Lukasenko mellett orosz üzleti körök is részesültek.)
Az NTV vasárnapi félórás dokumentumfi lmjében megszólalnak Lukasenko politikai ellenfeleinek özvegyei, akik évek óta hiába várják, hogy eltűnt férjeiknek legalább a holtteste előkerüljön. Egyikük az 1999 márciusában eltűnt Gennagyij Karpenko parlamenti elnök, aki az akkor közelgő elnökválasztáson Lukasenko fő ellenfele lett volna. Majd Viktor Goncsarnak veszett nyoma, aki 1996-ban nyíltan ellenezte az elnök számára korlátlan államfői ciklus megpályázását lehetővé tevő alkotmánymódosítást. Ismeretlen álarcosok rabolták el Jurij Zaharenkót, Lukasenko volt belügyminiszterét is. Egy évvel később eltűnt az államfő egykori személyi operatőre is, az akkor már orosz adónak dolgozó Dmitrij Zavadszkij. A dokumentumfilm szerint a gyanúsítottak Lukasenko közreműködésével kerülték el a felelősségre vonást.
A film kitér Lukasenko magánéletére is, megemlítve felnőtt fiainak magas állami beosztását, valamint hatéves, házasságon kívül született fiát, akit előszeretettel visz hivatalos rendezvényekre, külföldi vizitekre is. (A gyermek anyja Lukasenko korábbi személyes orvosa, akinek anyja egy időre az egészségügyi tárca vezetését is megkapta.)
Mint emlékezetes, a Nyugat szabálytalannak minősítette az 1996-os alkotmánymódosítást, és antidemokratikusnak a 2006-os elnökválasztást, majd megtagadta Lukasenkótól a vízum kiadását is az EU területére. Moszkva viszont akkor elsőként gratulált a voksok 82 százalékával győztesnek kihozott Lukasenkónak. „A szavazás egyértelműen megmutatta, hogy a fehérorosz társadalom elkötelezett az ön politikája iránt, amelynek célja az ország életszínvonalának emelése” – közölte akkor még orosz államfőként Vlagyimir Putyin, jelenlegi kormányfő. A film ezekre a részletekre nem tér ki.