Transzatlanti küzdelem a banki adatokért

Megkötötték újra az amerikai–európai alkut a SWIFT-rendszerben folyó nemzetközi banki átutalások európai adatainak amerikai felhasználásáról a terrorizmus elleni küzdelemben, de az Európai Parlamentnek ma nyíló strasbourgi ülésén szavaznia kell az egyezségről, amelyet korábbi ellenállása miatt újra kellett tárgyalni.

Hogyan lehet a jogos biztonsági aggodalmakat összeegyeztetni a polgári szabadságjogokkal és a személyes adatok védelmével? – ez az alapvető vita osztotta meg az Egyesült Államokat és az Európai Uniót az utóbbi hónapokban.

A 2001-es New York-i és washingtoni terrorakciók után az Egyesült Államok titokban kezdte meg a személyes információkat is tartalmazó banki átutalási adatok nyomon követését a merénylők finanszírozási útvonalának feltárására. Ám amikor a The New York Times 2006-ban beszámolt arról, hogy a belgiu mi központú, de fő szerverét az amerikai Virginia államban működtető SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) betekintést engedett az adathalmazba, a nemzetközi hálózat – kétszáz ország kilencezer bankja – Európában kezdte tárolni az európai információkat. S ezt követően indultak meg az amerikai–európai tárgyalások, amelyek átmeneti szerződéssel zárultak. Ezt fúrta meg az EP.

Az EP fő kifogása az volt, hogy a novemberi megállapodás nem részletezte kellőképpen az adatok felhasználhatóságának körét, a felhasználók jogosultságát, raktározásának időtartamát, az esetleges jogorvoslati procedúrát. Ezen kérdések zömét mára tisztázták, de még így is sok fenntartás maradt számos törvényhozóban.Mint Alex Alvaro német liberális jelentéstevő közölte, egy európai tisztviselő átköltözik az Egyesült Államok pénzügyminisztériumába – amely az adatok kikérését kezdeményezheti –, és szemmel tartja a folyamatot, beleszólhat az adatválogatásba s a felhasználásba. Abban is egyetértésre jutott a két transzatlanti óriás, hogy az Europolt vonják be euró pai részről, ő továbbítja a kérést a SWIFT-hez, tisztázták az adatok átadhatóságát harmadik országoknak, s azt is, hogy elvben öt évig tárolhatók a személyes információk, de csak bizonyos esetekben és megszorításokkal.

A megállapodást – amelynek hivatalos neve: a terroristák finanszírozását követő program (TFTP), de amelyet SWIFT-egyezségként is emlegetnek –a napokban Brüsszelben aláírták az EU Tanácsa és az USA-képviselet részéről, de az EP a ma kezdődő strasbourgi ülésén gyorsított tempóban bizottsági és plenáris szinten is véleményt alkot, most már valószínűleg beleegyezőt.

Top cikkek
Érdemes elolvasni
1
Vélemény
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.